„Na ciężką i upatrą dysfentacją … wlej do wanny…” – po Spotkaniu Czwartkowym

Medycyna ludowa to zioła, maści i magiczne zabiegi. Ale czy ktoś przypuszczał, że to także „człecza czaszka” czy „człowiecze sadło”? Z pewnością nie. Więc chociażby z tego powodu kolejne Spotkanie Czwartkowe w bocheńskim Muzeum dostarczyło wielu wrażeń i wiedzy.

Spotkanie odbyło się 18 marca 2010r. o godzinie 17.30 w Sali Portretowej. Pani Anetta Stachoń pokazała uczestnikom spotkania jeden z eksponatów Muzeum, XVIII-wieczny rękopis zawierający ludowe przepisy na profilaktykę w przypadku różnych chorób oraz okoliczności stosowania rozmaitych, mniej lub bardziej skomplikowanych mikstur.

Ponad 600-stronnicowa księga jest w zbiorach Muzeum od 51 lat, kilkakrotnie była wystawiana i pokazywana, jednak nigdy nie przedstawiono jej zawartości w taki sposób, jak podczas ostatniego spotkania. Wolumin zachował się w zadziwiająco dobrym stanie, recepty są czytelne i zrozumiałe. Pewną trudność w ich odczytaniu stanowią jednak ludowe nazwy niektórych ziół, przez co trudno niekiedy zidentyfikować je i przypisać im polską czy łacińską nazwę.

Księga zawiera, oprócz rozdziałów poświęconych lekarstwom, także rozdział, w którym znajdziemy opis przeróżnych czynności i zabiegów magicznych, zalecanych w niektórych przypadłościach. Obrazuje to rzeczywistość, w jakiej żyli tamtejsi ludzie.
Zamysłem Muzeum jest wydanie w formie książki przynajmniej najciekawszych recept i udostępnienie ich zainteresowanym.

Kolejne Spotkanie Czwartkowe odbędzie się 29 kwietnia. Tematem będzie: „Król Kazimierz Wielki i Bochnia w świetle faktów, tradycji i mitów” – wykład wygłosi Jan Flasza.