Dowiedz się, jak wyglądała ziemia bocheńska w styczniu 1945 roku i jako doszło do wyzwolenia

Już w piątek możesz posłuchać o Bochni i jej wyzwoleniu na spotkaniu, którego gościem i prelegentem będzie dr Piotr Sadowski, członek Bocheńskiego Towarzystwa Historii Militarnej.

Spotkanie zostało zorganizowane z okazji 65. rocznicy wyzwolenia Bochni (które nastąpiło 20 stycznia 1945 roku – stąd też nazwa jednej z bocheńskich ulic – 20 stycznia, upamiętniająca to wydarzenie).

Gość przedstawi w formie prezentacji multimedialnej historię wyzwolenia ziemi bocheńskiej przez armię sowiecką. Przy jej przygotowaniu korzystał on ze źródeł radzieckich i niemieckich, w wielu przypadkach dotychczas nie publikowanych. W trakcie spotkania będzie można się dowiedzieć, jakie straty w ludziach i sprzęcie poniosły obie walczące strony i gdzie były największe walki. A także m.in. co na ul. Marii Bielawskiej w Bochni robiło w 1945 roku zniszczone działo samobieżne SU-76.

Piotr Sadowski od szeregu lat bada dzieje II wojny światowej na terenie Beskidów i Pogórza. Ziemia Bocheńska zawdzięcza mu odkrycie miejsca zniszczenia polskiego czołgu Vickers. Dokonał tego analizując tło zdjęcia, którym okazała się góra Wichraż koło Leszczyny.

Jest autorem licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych, m.in.monografii gmin Pcim i Sułkowice oraz szeregu artykułów z zakresu turystyki i krajoznawstwa, historii II wojny światowej (w tym operacji lotniczych), geografii i metodyki badań regionalnych. Współautor przewodnika „Beskid Myślenicki”.

Spotkanie rozpocznie się w piątek (5 II br.) o godz. 18.00 w „Domu Bochniaków”, Rynek 2. Będzie mu towarzyszyć mini wystawa. Wstęp wolny.

Już teraz możesz poczytać o wyzwoleniu Bochni na stronie Janusza Paproty: www.bochenskie.republika.pl – uwaga! Ten artykuł może tylko rozbudzić Twój apetyt i ciekawość…