Własna działalność gospodarcza – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Własna działalność gospodarcza jest godną uwagi alternatywą dla innych form zatrudnienia. Coraz więcej młodych osób wykazuje zainteresowanie przedsiębiorczością i chce spróbować swoich sił w prowadzeniu firmy. Rozważasz przejście z umowy o pracę na samozatrudnienie? Kilka wskazówek znajdziesz poniżej.

Zalety prowadzenia własnej firmy

Prowadzenie działalności gospodarczej ma wiele zalet. Przede wszystkim daje to przedsiębiorcy pełną kontrolę nad własnym biznesem, umożliwiając kształtowanie strategii zgodnie z własnymi pomysłami. Taki model biznesowy zapewnia elastyczność w podejmowaniu decyzji, co pozwala lepiej dostosować się do warunków rynkowych.

Jednoosobowa działalność gospodarcza staje się atrakcyjną opcją dla wielu młodych osób, które poszukują nie tylko stabilnego źródła dochodu, ale także możliwości samorealizacji i rozwijania się w sferze zawodowej. Założenie własnej firmy otwiera drzwi do swobodnego korzystania ze swoich kompetencji w sposób nieograniczony przez innych. Osoby, które wcześniej pracowały u kogoś, często odczuwają, że nie miały szansy w pełni wykorzystać swojego potencjału oraz umiejętności z powodu różnych ograniczeń narzucanych przez pracodawcę. Z drugiej strony, część osób zmienia formę zatrudnienia z powodów finansowych, pozostając u tego samego pracodawcy. Z czym to się wiąże, odpowiada wpis na blogu GoWork.pl.

Ponadto taka forma zatrudnienia może być bardziej elastyczna i dostosowana do własnych potrzeb oraz stylu życia przedsiębiorcy. Pracując na własny rachunek, samodzielnie decydujesz o czasie pracy, miejscu wykonywania obowiązków oraz sposobie realizacji zadań. Brak sztywnego grafiku pozwala na większą swobodę organizacji dnia.

Własna firma to wyzwanie

Trzeba mieć świadomość, że z prowadzeniem firmy wiążą się również pewne wyzwania. Do najczęściej wymienianych wad należą m.in. nieregularne dochody, samodzielne opłacanie składek ZUS, odpowiedzialność prawna i finansowa za działania i zaniechania, konieczność stałego śledzenia przepisów (a te, jak wiemy, zmieniają się często i są dość skomplikowane), znacznie niższa emerytura w porównaniu z osobami zatrudnionymi na umowę o pracę oraz, niestety, ryzyko niepowodzenia.

Jak przebiega rejestracja działalności?

Założenie firmy w Polsce jest obecnie bardzo proste. Aby rozpocząć swój biznes, musisz jedynie:

  • wybrać nazwę firmy (w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej nazwa musi zawierać przynajmniej imię i nazwisko jej właściciela podane w mianowniku),
  • określić miejsce prowadzenia działalności,
  • wybrać odpowiedni kod Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD),
  • ustalić sposób opodatkowania dochodów (podstawowe formy opodatkowania do wyboru to: zasady ogólne, czyli według skali podatkowej, stawka liniowa oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych),
  • sprawdzić wymagania dotyczące VAT,
  • określić sposób prowadzenia księgowości (wybór może być dokonany spośród księgowości pełnej lub uproszczonej; księgowość możesz prowadzić samodzielnie, zlecić do stacjonarnego biura księgowego albo przekierować do zdalnego biura rachunkowego),
  • wybrać rachunek bankowy powiązany z finansami firmy,
  • złożyć wniosek o wpis do rejestru Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG); dzięki temu przedsiębiorcy zostaną nadane potrzebne w obrocie gospodarczym numery NIP i REGON,
  • zgłosić się do ZUS-u (zasadniczo możesz zrobić to już podczas uzupełniania formularza CEIDG-1, ale jeśli tego nie zrobiłeś, masz na to 7 dni od daty rozpoczęcia działalności).