Burmistrz Bochni zaprasza mieszkańców do aktualizacji Gminnego Planu Rewitalizacji

Dot. ogłoszenia Burmistrza Miasta Bochnia o rozpoczęciu otwartego naboru propozycji przedsięwzięć rewitalizacyjnych, w procesie aktualizacji Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Bochni.

Mając na uwadze społeczny charakter procesu rewitalizacji i palącą potrzebę aktualizacji dokumentu Gminnego Plany Rewitalizacji, został ogłoszony kolejny nabór propozycji do katalogu przedsięwzięć rewitalizacyjnych, które będą ujęte w odświeżonej uchwale.

Dlatego, Burmistrz Miasta Bochnia zwraca się do wszystkich mieszkańców o aktywny udział w naborze propozycji przedsięwzięć rewitalizacyjnych, zgłaszanie swoich propozycji przedyskutowanych i opracowanych przez bocheńskie NGO lub grupach mieszkańców ulicy, osiedla czy całego miasta. Nieustannie zmieniające się wymagania co do GPR-ów, w zakresie możliwości aplikacji o środki zewnętrzne, ich zawartości, celów i kierunków działania, projektów rewitalizacyjnych, a także konieczność uzyskania opinii przez odpowiednie podmioty administracji rządowej i samorządowej obliguje pomysłodawców do bardziej szczegółowego przedstawienia swoich propozycji projektowych. Stąd będąc świadomym zakresu opracowania czas przeznaczony na ich przygotowanie to ponad 2 miesiące.

Należy pamiętać o istocie rewitalizacji. Pojęcie rewitalizacji nadużywane bywa jako nazwa wszelkich remontów, adaptacji, modernizacji itd. Tymczasem pojęcie to odnosi się do działań podejmowanych w większej skali (osiedle, dzielnica, część miasta) i w odniesieniu do wielu płaszczyzn funkcjonowania przestrzeni miejskiej (architektonicznej, społecznej, ekonomicznej, kulturowej itp.). Dlatego błędem jest określanie mianem rewitalizacji np. przebudowy lub adaptacji pojedynczego budynku, lub remontu części miasta (placu, ulicy) mającej wyłącznie charakter budowlany. Rewitalizacja nagminnie mylona jest z pojęciami takimi jak: remont, modernizacja, rewaloryzacja, adaptacja, konserwacja, restauracja, rekultywacja. Są to działania, które mogą składać się na rewitalizację, lecz jej nie zastępują.

Przedsięwzięcia realizowane przez interesariuszy (pomysłodawców) mają za zadanie wspierać proces rewitalizacji prowadzony przez Gminę Miasta Bochni.

Dodatkowe informacje dotyczące naboru przedsięwzięć do opracowywanej aktualizacji Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Bochnia można uzyskać także osobiście w Wydziale Inwestycji, Rewitalizacji i Funduszy Zewnętrznych, ul. Kazimierza Wielkiego 2, od poniedziałku do piątku w godzinach pracy urzędu lub drogą mailową: rewitalizacja@um.bochnia.pl

Szczegóły znajdą Państwo w załączonych materiałach:

Ogłoszenie Burmistrza o rozpoczęciu otwartego naboru oraz załącznik do nr 3 do Ogłoszenia