Minęło 79 lat od uwolnienia więźniów z wiśnickiego więzienia

W czwartek 27 lipca w wiśnickim zakładzie karnym upamiętniono wydarzenia z 26 na 27 lipca 1944 r., kiedy to żołnierze Armii Krajowej uwolnili 128 więźniów politycznych przed nieuchronnym transportem do Auschwitz.

W nocy z 26 na 27 lipca 1944 roku w Nowym Wiśniczu odbyła się niezwykle skomplikowana, a zarazem skuteczna akcja polskiego podziemia. Oddział 36 żołnierzy (w tym kilkunastu świeżo mianowanych podchorążych) 1 batalionu 12 Pułku Piechoty Armii Krajowej pod dowództwem por. Józefa Wieciecha o pseudonimie „Tamarow” przeprowadził brawurowy atak na niemieckie więzienie w Nowym Wiśniczu. W wyniku akcji uratowano 128 więźniów politycznych, tuż przed ich wywiezieniem do obozu w Auschwitz. W uwolnieniu więźniów oddano jedynie jeden, przypadkowy strzał, nikt nie odniósł ran.

W uroczystości, odbywającej się na terenie wiśnickiej jednostki, upamiętniającej tak ważne wydarzenie historyczne wzięli udział między innymi: ostatni żyjący uczestnik Akcji Wiśnicz – Julian Wieciech, członkowie jego rodziny, przedstawiciele Służby Więziennej z Dyrektorem Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu – płk Pawłem Jastrzębskim, przedstawiciele władz samorządowych gminy Lipnica Murowana (wójt Tomasz Gromala) i Nowy Wiśnicz oraz duchowieństwa a także Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Najemnicy Bocheńscy”.

Podczas obchodów rocznicy uwolnienia więźniów złożono kwiaty oraz oddano honor bohaterom wydarzeń roku 1944 pod tablicą pamiątkową znajdującą na terenie jednostki. W dalszej części obchodów dyrektor jednostki opowiedział o historii jednostki w trakcie II wojny światowej, z kolei jego  – ppłk Michał Kuśnierz przypomniał zebranym przebieg wydarzeń z nocy z 26 na 27 lipca 1944 roku. Wójt Gminy Lipnica Tomasz Gromala podziękował funkcjonariuszom Służby Więziennej za kultywowanie pamięci o żołnierzach Armii Krajowej, którzy w dużej mierze pochodzili z terenów dzisiejszej gminy Lipnica Murowana. Obecny podczas uroczystości Krzysztof Kasprzyk z bocheńskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej odczytał list córek Józefa Wieciecha, które wyraziły chęć uczestniczenia w przyszłorocznych obchodach 80-lecia uwolnienia więźniów z więzienia w Nowym Wiśniczu.