Prokuratura Okręgowa w Tarnowie skierowała do sądu akt oskarżenia 42-latka podejrzanego o zabójstwo żony

Zakończono śledztwo Prokuratury Okręgowej w Tarnowie w sprawie zabójstwa 35-latki. Czynności w tej sprawie realizowali policjanci z brzeskiej komendy, przewodnicy psów z Krakowa, policyjni poszukiwacze z KGP, policjanci z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego, Wydziału Kryminalnego, Laboratorium Kryminalistycznego i ówczesnego wydziału „Cyber” krakowskiej komendy wojewódzkiej 24 kwietnia br. Prokurator skierował do sądu akt oskarżenia męża denatki, który odpowie za zabójstwo.

Na początku stycznia 2019 roku w Borzęcinie zaginęła Grażyna K.  Miała lecieć do Londynu, jednak nie odbierała telefonów i nie dawała oznak życia.
Ustalono, że kobieta przyleciała do Polski z Anglii w dniu 3 stycznia 2019 r. Ostatnią osobą jaka miała widzieć Grażynę K.  był jej mąż Czesław i było to w dniu 3 stycznia 2019 r. około 22:30. Pomimo, iż w dniu 4 stycznia 2019 r. Czesław K. nie miał kontaktu z żoną nie zgłaszał zaginięcia, ponieważ był przekonany, że wyjechała ona do Anglii i że tam się spotkają. Jednak rodzina Grażyny K. zgłosiła jej zaginięcie.
Po otrzymaniu zgłoszenia od rodziny zarządzono poszukiwania a o zaginięciu 35-latki rozpowszechniliśmy komunikat w mediach z prośbą o pomoc. Działania prowadzono na szeroką skalę i z zaangażowaniem wielu służb i wolontariuszy przez kilka tygodni, aż 28.02.2019 r. na terenie miejscowości Bielcza (powiat brzeski) w rzece Uszwica ujawnione zostały zwłoki kobiety.

Dalsze czynności potwierdziły, że jest to ciało Grażyny K., przeprowadzona została sekcja zwłok jak również badania kryminalistyczne ujawnionych śladów i przedmiotów. Wyniki sekcji zwłok oraz inny zebrany w toku śledztwa materiał dowodowy pozwolił prokuraturze na wydanie w dniu 2 lipca 2019 r.  postanowienia o przedstawieniu zarzutów wobec Czesława K. o dokonanie z nocy z 3 na 4 stycznia 2019 r. zabójstwa swojej żony Grażyny, tj. o czyn z art. 148 § 1 kodeksu karnego.
Jednak wobec faktu, iż Czesław K. przebywał poza granicami kraju, zarzut nie został mu ogłoszony.  2 lipca 2019 r. Sąd Rejonowy w Tarnowie Wydział II Karny wydał postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania wobec Czesława K. na okres 30 dni licząc od chwili zatrzymania. Następnie, w dniu 10 lipca 2019 r., Prokuratura Okręgowa w Tarnowie wydała za 40-latkiem list gończy.
Wobec ustalenia, że może on przebywać na terenie Wielkiej Brytanii, w dniu 23.07.2019 r. Sąd Okręgowy w Tarnowie wydał za nim Europejski Nakaz Aresztowania.  W tym samym dniu brytyjska policja na terenie Londynu dokonała zatrzymania Czesława K.  Mężczyzna stanął przed brytyjskim sądem w związku z procedurą ekstradycyjną, która przeciągała się (mi.in. z związku z odwołaniami aresztowanego, pandemią i Brexitem).
12.05.2022 r. Czesław K. został przetransportowany drogą lotniczą do Polski przez policjantów z Wydziału Konwojowego Komedy Stołecznej Policji i osadzony w warszawskim areszcie. Następnie policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Krakowie przejęli aresztanta i doprowadzili go do Prokuratury Okręgowej w Tarnowie, gdzie w dniu 18.05.2022 ogłoszono mu zarzut pozbawienia życia swojej żony Grażyny K w nocy z 3/4 stycznia 2019 r w Borzęcinie, tj. przestępstwo z art. 148 §1 kodeksu karnego, a następnie przesłuchano go w charakterze podejrzanego.  Tarnowski Sąd utrzymał zastosowany wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, który był następnie przedłużany.
W śledztwie przeprowadzono dalsze czynności dowodowych, w tym zasięgnięto opinii biegłych i uzyskano specjalistyczne ekspertyzy kryminalistyczne. 24 kwietnia br. prokurator skierował do sądu akt oskarżenia – obecnie już 42-letniego – Czesława K.., który odpowie za zabójstwo. Grozi mu kara 25 lat pozbawienia wolności lub dożywocie.

 

KPP w Brzesku