Reklama

Działanie, zalety i cena szczoteczki sonicznej. Jak wybrać najlepszą?

Szczoteczki soniczne zyskują coraz więcej zwolenników. Czy wykorzystywana w nich technologia naprawdę pozwala osiągnąć niesamowite efekty? Która szczoteczka jest lepsza – soniczna czy może elektryczna? Ile kosztują tego typu urządzenia? Czy szczoteczka soniczna czyści zęby skuteczniej niż tradycyjna? Odpowiedzi na zadane pytania szukaj w tekście poniżej.

Szczoteczkę soniczną stworzył i opatentował w 1987 roku amerykański naukowiec Robert Bock. Pierwsze tego typu urządzenia trafiły na rynek sprzedaży na początku lat 90. w Stanach Zjednoczonych, jednak wkrótce potem można było kupić już je na całym świecie.

Budowa szczoteczki sonicznej

Szczoteczka soniczna zbudowana jest z rączki, na której znajduje się główka z włóknami, a w środku niej mieszczą się następujące elementy: elektryczna płyta sterownicza, akumulator, silniczek elektryczny, przycisk do włączania i wyłączania urządzenia, a także cewka indukcyjna ładowarki. Z kolei wyświetlacz, diody, czasomierze oraz metalowa lub plastikowa głowica emitujące fale dźwiękowe obecne są na zewnętrznej powierzchni rączki.

Jak działa szczoteczka soniczna?

Szczoteczka soniczna do zębów wykonuje kilkadziesiąt tysięcy ruchów wymiatająco-pulsacyjnych na minutę pracy. Bazuje na działaniu fal dźwiękowych, które odpowiedzialne są za proces mieszania się śliny z pastą do zębów. Wytworzone w ten sposób mikrobąbelki docierają do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej, do których nie dotrze zwykła szczoteczka, rozbijając przy tym płytkę nazębną, a także usuwając resztki pokarmowe
i bakterie.

Dla kogo jest szczoteczka soniczna?

Szczoteczkę soniczną mogą stosować nie tylko dorośli, ale także dzieci po ukończeniu 6. roku życia. Przyrząd ten rekomendowany jest również osobom borykającym się z nadwrażliwością zębów oraz posiadającym uszkodzone dziąsła, gdyż nie ściera naturalnych substancji ochronnych tak mocno jak szczoteczka rotacyjna czy manualna. Na rynku szczoteczek sonicznych coraz częściej pojawiają się także urządzenia dla dzieci, które ukończyły 3 lata. Są one specjalnie dopasowane – posiadają miękkie włókna i mniejszy rozmiar główki. Za pomocą szczoteczki sonicznej oczyścisz także elementy aparatu ortodontycznego, implanty oraz protezy. Przykładem tego typu szczoteczki jest np. szczoteczka soniczna Smilesonic EX

Szczoteczka soniczna czy elektryczna – którą wybrać?

Po szczoteczkę soniczną w szczególności powinny sięgać osoby z nadwrażliwością zębów i dziąseł oraz użytkownicy aparatów ortodontycznych. Urządzenia soniczne są zazwyczaj droższe niż elektryczne.

Najważniejsze nie jest jednak to, czym myjemy zęby, a jak to robimy. Wiele osób szczotkuje zęby niewłaściwie, np. ruchami okrężnymi, całą powierzchnią szczoteczki, czy dociskając jej główkę zbyt mocno do powierzchni zębów. Prawidłowe mycie zębów powinno opierać się na ruchach wymiatających, czyli od dziąsła ku koronie zęba, oraz trzymaniu przyrządu pod kątem 45 stopni.

Jeśli dysponujemy budżetem w wysokości kilkuset lub nawet tysiąca złotych, powinniśmy zastanowić się nad kupnem szczoteczki sonicznej. Ich producenci oferują m.in. możliwość synchronizacji urządzenia z aplikacją w smartfonie, która monitoruje cały proces oraz informuje nas o jego przebiegu, kilka trybów pracy do wyboru czy czujnik kontroli nacisku.

Pielęgnacja szczoteczki sonicznej

Główkę szczoteczki sonicznej należy czyścić z resztek jedzenia i pasty do zębów po każdym szczotkowaniu zębów. Wystarczy, że przepłuczemy jej włókna. Dodatkowo warto raz na tydzień lub dwa tygodnie zdjąć główkę z trzonka i wymyć jej dolną część, a górną wyczyścić z zaschniętych pozostałości pasty. Po całym procesie trzonek należy dokładnie wytrzeć szmatką.

Jak często należy wymieniać końcówki?

Końcówka do szczoteczki sonicznej po pewnym czasie traci swoje właściwości – jej włókna się strzępią, łamią i wyginają, co może doprowadzić do podrażnienia dziąseł. Dlatego też należy wymieniać je co około 3 miesiące, czyli podobnie jak w przypadku szczoteczek tradycyjnych, jednak wówczas wymianie powinien podlegać cały przyrząd.

Ile kosztuje szczoteczka soniczna?

Najtańszy model szczoteczki sonicznej kosztuje około 100 złotych. Za bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia, które wyposażone są w czasomierze, kilka trybów pracy, etui podróżne, funkcje ułatwiające szczotkowania zębów czy komplet końcówek wymiennych, zapłacimy od 400 do nawet 1000 złotych.

Jak wybrać szczoteczkę soniczną?

Przy wyborze odpowiedniej szczoteczki sonicznej należy zwrócić uwagę na przeróżne funkcje, udogodnienia oraz akcesoria, które zwiększają komfort użytkowania. Wśród nich możemy wymienić:

  • etui podróżne oraz kompaktową ładowarkę
  • czasomierz, który pilnuje właściwego czasu szczotkowania (2 minuty)
  • aplikację mobilną, która monitoruje cały proces oraz informuje nas o jego przebiegu
  • stację dezynfekującą UV, która umożliwia higieniczne przechowywanie końcówek wymiennych
  • akumulator litowo-jonowy, dzięki któremu szczoteczka pracuje przez 2 lub 3 tygodnie bez konieczności ładowania
  • czujnik kontroli nacisku, który poinformuje nas, gdy zbyt mocno przyciśniemy główkę szczoteczki do powierzchni zęba
  • kilka trybów pracy, np. wybielanie, delikatne czyszczenie, masowanie dziąseł itd., spośród których każdy może wybrać ten odpowiedni dla siebie
  • duży wybór końcówek wymiennych o różnym przeznaczeniu (np. do codziennego mycia, wybielających, ortodontycznych itd.), które różnią się między sobą twardością
    i ułożeniem włókien.

Dlaczego szczoteczka soniczna jest lepsza od zwykłej?

Najskuteczniejsza metoda kontroli schorzeń, np. próchnicy czy zapalenia dziąseł, to mechaniczne usuwanie płytki bakteryjnej. Codzienne szczotkowanie zębów usuwa jednak tylko część złogów płytki. Większość osób wciąż stosuje szczoteczki tradycyjne, choć
w ostatnich kilkudziesięciu latach wprowadzono różne konstrukcje przyrządów bardziej zaawansowanych technologicznie. Badania przeprowadzone w 2005 roku wykazały, że szczoteczki zasilane elektrycznie usuwają nawet o połowę więcej płytki nazębnej niż modele manualne. Dziś możemy wyróżnić następujące typy szczoteczek elektrycznych: rotacyjne, oscylacyjno-rotacyjne, soniczne, magnetyczne czy ultradźwiękowe.

W trakcie innych badań porównano skuteczność usuwania płytki nazębnej dwóch różnych szczoteczek do zębów w przypadku osób, które nie korzystały na co dzień ze szczoteczek sonicznych. W badaniu wzięło udział 40 młodych ludzi – zarówno mężczyzn (18), jak i kobiet (22). Z rezultatów jasno wynikało, że oba typy szczoteczek (manualne i elektryczne) zwiększyły swoją zdolność do usuwania płytki nazębnej, jednak skuteczność przyrządu tradycyjnego uzależniona była od zdolności manualnych użytkownika. To ograniczenie zostało częściowo pokonane przez szczoteczki soniczne, których dodatkową zaletą było uproszczenie techniki szczotkowania zębów. Testowane urządzenia soniczne okazały się więc bezpieczniejsze i skuteczniejsze w usuwaniu płytki bakteryjnej niż szczoteczki ręczne nawet przy jednorazowym zastosowaniu.

Czym różni się szczoteczka soniczna od magnetycznej?

Szczoteczka magnetyczna w swojej pracy bazuje na liniowym napędzie magnetycznym, dzięki któremu zęby i przestrzenie między nimi zostaną dokładnie wyczyszczone. W odróżnieniu od szczoteczki sonicznej posiada okrągłą główkę.

Urządzenie magnetyczne przesuwa się po każdym zębie, a rączka nie musi być trzymana pod odpowiedni kątem jak w przypadku szczoteczki sonicznej. Oprócz tego szczoteczka magnetyczna zazwyczaj posiada specjalną aplikację, która ułatwia jej użytkowanie.