L4 online. W jakich sytuacjach możesz liczyć na e-zwolnienie?

Choroba uniemożliwia ci wykonywanie obowiązków zawodowych? W takiej sytuacji potrzebne jest zwolnienie lekarskie L4, które usprawiedliwi twoją nieobecność w pracy. Aby je otrzymać, nie musisz biec do najbliższej przychodni i czekać w kolejce na wizytę. Wystarczy, że zarezerwujesz teleporadę. Sprawdź, kiedy możesz liczyć na e-zwolnienie.

L4 online – kiedy możesz liczyć na e-zwolnienie?

Zwolnienie lekarskie L4 usprawiedliwi twoją nieobecność w pracy i będzie podstawą do wypłaty 80% wynagrodzenia za cały okres choroby. Dokument ten możesz otrzymać tylko podczas wizyty u lekarza, jednak – dzięki możliwościom, jakie otworzyła przed pacjentami telemedycyna – nie musisz w tym celu czekać w kolejce do lekarza pierwszego kontaktu. Zwolnienia wystawiane są także podczas konsultacji online.

Lekarz, który przeprowadza teleporadę, może dać e-zwolnienie, jeśli na podstawie przeprowadzonego z pacjentem wywiadu uzna, że istnieje taka konieczność. Dzieje się to wtedy, gdy aktualny stan zdrowia nie pozwala ci na wykonywanie obowiązków zawodowych lub znacznie utrudnia pracę. W praktyce oznacza to, że L4 online może otrzymać zarówno osoba chora na anginę, jak i cukrzyk, u którego właśnie wystąpiło zaostrzenie objawów choroby.

W większości przypadków e-zwolnienie obowiązuje od dnia wizyty, jednak w wyjątkowych sytuacjach lekarz może wystawić je maksymalnie do 3 dni wstecz. Aby dowiedzieć się więcej na temat zwolnień L4 online, odwiedź stronę internetową https://www.welbi.pl/l4-online/.

Jaki lekarz wystawia e-zwolnienia?

Jeśli dopadła cię sezonowa infekcja – grypa, angina czy zapalenie gardła – skontaktuj się z internistą lub specjalistą medycyny rodzinnej. Podczas e-wizyty lekarz nie ma możliwości przeprowadzenia bezpośredniego badania, dlatego ważne jest szczegółowe opisanie niepokojących objawów, takich jak podwyższona temperatura, ogólne osłabienie czy ból gardła. Oprócz e-zwolnienia możesz otrzymać także e-receptę lub skierowanie na badania, jeśli twoje dolegliwości wymagają szczegółowej diagnostyki.

E-zwolnienia mogą wystawiać również specjaliści, czyli np. psychiatrzy, endokrynolodzy lub diabetolodzy. Wszędzie jednak obowiązuje taka sama zasada – dokument można otrzymać tylko wtedy, gdy lekarz uzna, że jest taka konieczność.

L4 online – krok po kroku

Zastanawiasz się, jak umówić się na teleporadę, podczas której poprosisz lekarza o wystawienie e-zwolnienia? To bardzo proste. Najpierw wybierz wiarygodny portal, który oferuje usługi z zakresu telemedycyny. Następnie zamów wizytę u wybranego specjalisty. Wybór dostępnych terminów jest zazwyczaj bardzo szeroki, a w pilnych przypadkach teleporada może odbyć się nawet w ciągu godziny. Uzupełnij formularz, w którym podasz swoje aktualne dane kontaktowe. Większość e-wizyt to konsultacje telefoniczne – lekarz dzwoni do ciebie o umówionej godzinie na podany w formularzu numer. Podczas rozmowy szczegółowo przedstaw niepokojące objawy i wykorzystaj ten czas, aby zadać wszystkie nurtujące cię pytania. Na podstawie przeprowadzonego wywiadu lekarz podejmie decyzję o wystawieniu zwolnienia L4 online, które będzie widoczne dla twojego pracodawcy 24–72 godziny po zakończeniu teleporady.