Reklama

Jak i kiedy można wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej musi zostać wykupione przez każdego kierowcę w Polsce. Przez to, że jest ono oferowane przez praktycznie każde towarzystwo ubezpieczeniowego może się okazać, że znajdziemy korzystniejszą ofertę. Jak w takiej sytuacji wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC, kiedy dokładnie można to zrobić i co stanie się po wypowiedzeniu takowej umowy?

                Kiedy można wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC?

Istnieje kilka sytuacji, w których można wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC. Najczęściej dochodzi do tego gdy uznamy, że nie chcemy korzystać dalej z oferty towarzystwa ubezpieczeniowego u którego wykupiliśmy polisę. Wtedy wypowiedzenie jest konieczne, gdyż polisa OC odnawia się automatycznie co 12 miesięcy. Wypowiadając umowę po prostu decydujemy się na to by nie przedłużyć automatycznie umowy.

Zrezygnować z OC można również gdy zostanie ono zakupione przez internet lub telefon. Te sposoby na wykupienie polisy OC są coraz bardziej popularne z racji na to, że pozwalają na zakup polisy niemal błyskawicznie i nawet jak w przypadku internetu w godzinach, w których nie działają biura towarzystw ubezpieczeniowych. Wedle prawa od zawartej w ten sposób polisy OC można odstąpić w ciągu 30 dni i zapłacić jedynie za okres w którym z niej korzystaliśmy.

Kolejna sytuacja, w której można zapłacić jedynie za krótki okres ubezpieczenia OC dotyczy tak zwanego podwójnego OC. To zjawisko zachodzi, gdy ktoś wykupi nową polisę w innym towarzystwie ubezpieczeniowym, lecz zapomni o wypowiedzeniu umowy z ubezpieczycielem z którego usług korzystał do tej pory. W takiej sytuacji można jednak wypowiedzieć jedną z umów ze skutkiem natychmiastowym i zapłacić jedynie za okres, w którym korzystano z ochrony. Więcej na ten temat dowiedzieć się można na stronie https://wypowiadamoc.pl/wypowiedzenie-umowy-oc-warta.

Ostatnie dwie sytuacje, w których można wypowiedzieć ubezpieczenie OC mają miejsce w momencie zakupu auta lub jego sprzedaży bądź rejestracji poza granicami Polski, a także w razie kradzieży. Gdy kupujemy auto używane mamy do wyboru pozostawienie obecnego OC lub wypowiedzenie umowy zawartej przez poprzedniego właściciela i zakup nowej na własną rękę. Z kolei gdy auto zostanie sprzedane za granicę lub tam zarejestrowane bądź ukradzione w jakimkolwiek miejscu również można wypowiedzieć umowę OC i to odzyskując pieniądze za niewykorzystany okres ochrony.

                Jak wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC?

Sporo na temat wypowiadania umowy ubezpieczenia OC można się dowiedzieć na stronie internetowej wypowiadamoc.pl. To jak wygląda wypowiedzenie umowy OC najczęściej zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego. Niektóre z nich oferują gotowe wzory, a pozostałe sporządzenie takiej umowy pozostawiają kierowcy. Korzystając z internetu można jednak trafić na strony internetowe z wzorami wypowiedzenia umowy OC. Ponadto to jak wygląda wypowiadanie zależy od sytuacji w której to się dzieje.

W wypadku gdy chcemy wypowiedzieć obecną, zakupioną przez nas polisę OC wypowiedzenie musi zostać złożone najpóźniej dzień przed końcem okresu ubezpieczenia. Oczywiście niezależnie od daty wpłynięcia wypowiedzenia polisa OC będzie wciąż obowiązywać do daty wskazanej w umowie. W wypadku gdy chcemy zrezygnować z OC kupionego przez poprzedniego właściciela zakupionego auta to możemy tego dokonać w dowolnym momencie. Najważniejsze jest jednak by przy wypowiedzeniu umowy od razu pomyśleć o polisie ubezpieczeniowej w innym towarzystwie tak by nie ryzykować płaceniem wysokich kar za brak obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.