Reklama

Wizyta u ortopedy – co warto wiedzieć na ten temat?

Wady postawy, choroby zwyrodnieniowe, stany zapalne kości i stawów to schorzenie, które dotykają wielu osób. Leczeniem takich schorzeń zajmuje się ortopeda, czyli lekarz, który jest specjalistą od narządów układu ruchu. Dużą część pacjentów takiego lekarza stanowią także osoby, które doświadczyły różnego rodzaju urazów np. złamania kości czy też skręcenia lub zwichnięcia stawu. Co zatem warto wiedzieć na temat zawodu, jakim jest ortopeda?

Jak przebiega wizyta u ortopedy?

Wiele osób, które boryka się z problemami ortopedycznymi podejmuje decyzje o zapisaniu się na wizytę do prywatnego ortopedy. Do zalet takiego rozwiązania zalicza się przede wszystkim to, że prywatna wizyta odbywa się w o wiele szybszym terminie niż wizyta w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, na którą w większości przypadków czeka się bardzo długo. Ponadto na wizytę u prywatnego specjalisty nie potrzebujemy skierowania, nie musimy, więc wcześniej odwiedzać lekarza rodzinnego. Ortopeda na początku wizyty przeprowadza z pacjentem dokładny wywiad lekarski, wszystko to po to żeby mógł jak najlepiej zapoznać się z historią choroby, następnie w dalszej części w celu oceny stanu pacjenta dokonuje badania fizykalnego. Na koniec wizyty lekarz wydaje konkretne zalecenia, co do sposobu leczenia naszego schorzenia. Jeżeli jest to konieczne, aby potwierdzić swoją diagnozę ortopeda skieruje nas na dodatkowe badania diagnostyczne. W zależności od stopnia rozwoju danej choroby ortopeda może zdecydować o leczeniu zachowawczym, rehabilitacji lub o leczeniu operacyjnym.

W jakich przypadkach ortopeda może zdecydować o leczeniu operacyjnym?

Przeprowadzenie zabiegu ortopedycznego zaleca się w sytuacji, kiedy zastosowanie leczenia farmakologicznego, zachowawczego, lub rehabilitacyjnego nie przyniosłoby zamierzonego efektu, (stan pacjenta nie uległby poprawie). Jeżeli jest to możliwe lekarz stara się zastosować leczenie nieoperacyjne. Należy jednak zaznaczyć, że to właśnie operacja jest w wielu przypadkach jedynym skutecznym sposobem na powrót pacjenta do zdrowia. Pamiętajmy również o tym, że w dzisiejszych czasach w chirurgii ortopedycznej i urazowej często stosuje się takie techniki operacyjne, które umożliwiają szybki powrót do zdrowia. Jako przykład można podać tu artroskopię nazywaną również chirurgia „przez dziurkę od klucza”, która jest metodą małoinwazyjną. Zabieg ten stosuje się np. do leczenia złamania chrzęstno – kostnego czy też przy uszkodzeniu więzadeł krzyżowych. Do innych często wykonywanych zabiegów ortopedycznych, które każdego roku przeprowadzane są u wielu osób należą zabiegi korekcji stóp oraz zabiegi z zakresu chirurgii ręki. Na stopie może pojawić się wiele różnych deformacji i zniekształceń. Do tych często występujących zalicza się miedzy innymi: haluks, czyli paluch koślawy, palce młoteczkowate czy płaskostopie poprzeczne. W wielu przypadkach stan zaawansowania rozwoju tych deformacji jest już na tyle poważny, że wymaga przeprowadzenia operacyjnego zabiegu korekcyjnego.

Partnerem artykułu jest Ortopeda Kraków – https://ortopedakrakow.com/.