Reklama

Nowy Wiśnicz. Dzisiaj finał VII Rajdu Konnego szlakiem ucieczki rtm. Pileckiego

Już po raz siódmy w Nowym Wiśniczu odbędzie się dzisiaj finał Rajdu Konnego Szlakiem ucieczki rtm. Witolda Pileckiego z KL Auschwitz. 

 

Dzisiaj o godzinie 16.00 pod Koryznówkę  przybędą ułani, którzy przebywszy trasę z Oświęcimia do Nowego Wiśnicza oddadzą hołd rtm. Pileckiemu, który przed 79 laty (w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku) uciekł wraz z dwoma towarzyszami ucieczki: Edwardem Ciesielskim i Janem Redzejem z obozu zagłady i przez Alwernię, Tyniec, Wieliczkę, Puszczę Niepołomicką  dotarli do Bochni, a stamtąd Pilecki trafił (3 maja) do Nowego Wiśnicza – do Koryznówki, do domu Tomasza Serafińskiego.

To właśnie tam poznał osobę, pod nazwiskiem której (korzystał z pozostawionej w Warszawie kenkarty należącej do Serafińskiego) funkcjonował przez ostatnie lata okupacji – przed i w trakcie pobytu w KL Auschwitz.

Witold Pilecki brał później udział w powstaniu warszawskim, a po wojnie w opozycji antykomunistycznej. Aresztowany, brutalnie przesłuchiwany przez służbę bezpieczeństwa, został skazany na śmierć, którą wykonano 25 maja 1948  więzieniu mokotowskim w Warszawie.

Po uroczystościach w Koryznówce, na wiśnickim zamku odbędzie się koncert Chóru Camerata z Wieliczki z okazji 120 rocznicy urodzin Witolda Pileckiego.