Reklama

Budujesz lub remontujesz dom? – Ta oferta jest dla Ciebie

Zarówno budowa domu od podstaw, jak i gruntowny remont mieszkania to ogromne przedsięwzięcia. Wymagają mnóstwo sił, zaangażowania oraz doskonałej organizacji ze strony inwestorów. Podstawą udanego remontu, czy rychłej budowy własnego domu jest precyzyjny plan działania. Dzięki niemu prace remontowo-budowlane przebiegną szybko i sprawnie. Jedną z ważniejszych kwestii jest także sporządzenie kosztorysu. Pozwoli to uniknąć kłopotów finansowych, a jednocześnie podejmowania spontanicznych decyzji, które najczęściej wiążą się z zakupem niepotrzebnych materiałów. Posiadając wiedzę i doświadczenie z pewnością poradzimy sobie z samodzielnym wzniesieniem budynku, jak również kompleksową renowacją pomieszczeń. Gdy jednak nie czujemy się na siłach, warto to zadanie powierzyć wyspecjalizowanej firmie budowlanej. O czym bezwzględnie należy pamiętać podczas budowy domu lub remontu mieszkania? Przeczytaj poradnik i dowiedz się więcej!

 

Zacznij od stworzenia kosztorysu

Budowa domu to spora inwestycja. Jeszcze będąc na etapie wyboru projektu, warto mądrze oszacować budżet, jaki jesteśmy w stanie przeznaczyć na ten cel. W większości projektów znajdziemy informację o tym, ile kosztuje budowa domu w stanie surowym zamkniętym. Choć jest to wyliczane według średniej rynkowej, która jak wiemy stale się zmienia, to i tak może być to dość istotna wskazówka dla inwestora. Na ostateczną cenę wzniesienia konstrukcji budowlanej składa się wiele czynników. Tworzenie kosztorysu należy rozpocząć od robót ziemnych i wykonania fundamentów, które pochłaniają 15% budżetu. Stan surowy zamknięty, czyli budowa ścian, wykonanie dachu, montaż okien i drzwi to około 60% całego budżetu. Najbardziej kosztowne jest wykończenie domu, czyli wykonanie wszelkich instalacji, tynków, wylewek i wielu innych. Na ten cel z reguły musimy przeznaczyć 35% kosztów. Do tego dochodzi koszt robocizny, a także rozmaite opłaty administracyjne. W przypadku, gdy chcemy wybudować dom możliwie najtańszym sposobem, warto postawić na ogólnodostępne materiały budowlane oraz popularne technologie. Bez wątpienia generuje to ogromne oszczędności.

Gruntowny remont domu bez szczegółowego planu i kosztorysu może okazać się niełatwym zadaniem. Dlatego warto go przygotować jeszcze przed rozpoczęciem prac. W pierwszej kolejności powinniśmy ocenić stan dachu, stolarki okiennej i drzwiowej, instalacji, tynków, podłóg, a nawet umeblowania. Dzięki temu dowiemy się, które elementy wymagają odnowienia, a które mogą nam jeszcze posłużyć. Harmonogram remontu pozwala nie tylko na dokładne zaplanowanie wydatków, ale również pomoże w ustaleniu kolejności prac. Sama renowacja z pewnością przebiegnie sprawnie i bez nieprzyjemnych niespodzianek. Kosztorys inwestorski bez wątpienia pomoże nam utrzymać budżet w wyznaczonych ramach, a także uchroni przed podejmowaniem błędnych, nieraz nieprzemyślanych decyzji.

Pamiętaj o nieprzewidzianych kosztach

Niezależnie od tego, czy budujemy nowy dom, czy remontujemy istniejący już budynek, zawsze powinniśmy pamiętać o pozostawieniu tzw. „marginesu” na nieprzewidziane wydatki. Zwykle jest to 15% ponad planowane koszty. Rozpoczynając prace remontowo-budowlane należy liczyć się z ewentualnymi przeszkodami i niespodziankami, jakie możemy napotkać na swojej drodze. Mowa tu przede wszystkim o wzroście kosztów robocizny, materiałów budowlanych i wykończeniowych, a także konieczności wymiany niektórych instalacji. W takiej sytuacji poduszka finansowa jest odpowiedzią na wszelkie problemy. Jeśli pominiemy to działanie i nie zgromadzimy funduszu awaryjnego, nagłe wydanie dodatkowego 1000 zł może mieć ogromny wpływ na nasz budżet domowy.

Nieprzewidziane wydatki mogą tak naprawdę pojawić się na każdym etapie prac remontowo-budowlanych, dlatego w każdej sytuacji trzeba być na nie przygotowanym. Ostateczny koszt inwestycji może okazać się o kilka procent wyższy, niż zakładaliśmy, jednak mając zaplecze finansowe zyskujemy pewność, że wszystkie roboty zostały przeprowadzone ze szczególną dokładnością. Bez wątpienia ma to bardzo duży wpływ na późniejszą eksploatację budynku.

Zadbaj o materiały budowlane z wyprzedzeniem

Jeśli planujesz samodzielną budowę domu lub remont mieszkania możesz zdecydować się na zakup potrzebnych materiałów dużo wcześniej. Dlaczego? Ponieważ szczególnie jesienią i zimą ceny są bardzo korzystne, co niewątpliwie generuje spore oszczędności. Pamiętajmy, by wybierać tylko niezbędne produkty. W tym pomoże nam sporządzony wcześniej kosztorys. Zakupy warto robić w jednym sklepie – najlepiej hurtowni, gdyż możemy liczyć na różne upusty. Pamiętajmy, by zadbać o bezpieczne przechowywanie materiałów zimą. Powinny one być składowane w suchym miejscu, najlepiej na paletach lub deskach. W większości przypadków możemy pozostawić je również w magazynie sklepu bądź na składach budowlanych.

Zakup produktów budowlanych i wykończeniowych z wyprzedzeniem, oprócz atrakcyjnej ceny, ma jeszcze jedną, najważniejszą zaletę. Mianowicie pozwala uniknąć nieplanowanych przestojów. Dzięki temu zarówno budowa domu, jak i renowacja pomieszczeń przebiega znacznie szybciej.

Skorzystaj z usług doświadczonej firmy

Kompleksowy remont domu i jego budowa od podstaw to ogromne wyzwanie. Nawet najdrobniejsze błędy mogą mieć wpływ na późniejsze użytkowanie budynku. Jeśli sami nie czujemy się na siłach, by wykonać nieraz skomplikowane prace remontowo-budowlane, warto nawiązać współpracę z doświadczoną firmą.

Jedną z najważniejszych kwestii podczas budowy domu, czy generalnego remontu, jest prawidłowy montaż stolarki okiennej i drzwiowej. Przede wszystkim trzeba dopilnować, by otwory w budynku odpowiadały wymiarom zawartym w projekcie domu. W przeciwnym razie może dojść do poważnych problemów montażowych, co w konsekwencji skutkuje nieszczelnością. Najlepiej skorzystać z usług renomowanych fachowców. Jedną z takich firm jest Bakar. W ofercie firmy znajdziemy szeroki wybór stolarki okiennej i drzwiowej na wymiar. Dostępne są okna aluminiowe, drewniane, PCV, antywłamaniowe oraz energooszczędne (pasywne), a także drzwi wejściowe, wewnętrzne, bramy garażowe, parapety i rolety zewnętrzne. Firma Bakar pełni usługi montażu ciepłego, co pozwala znacznie zmniejszyć koszty ogrzewania.

Zdjęcie pochodzi ze strony internetowej https://bakarokna.pl/

Podsumowanie

Budowa domu, tak samo jak gruntowna renowacja mieszkania, to niemała inwestycja. Aby uchronić się przed niespodziewanymi wydatkami i jednocześnie uniknąć chaosu, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim należy pomyśleć o przygotowaniu kosztorysu prac budowlanych i wykończeniowych. Pomoże nam to w dobrym zarządzaniu finansami, jak również organizowaniu robót. Trzeba również pamiętać o nieprzewidzianych kosztach, które mogą wyniknąć tak naprawdę w każdej sytuacji. Planując budowę domu lub remont musimy również zastanowić się, czy chcemy przeprowadzić go na własną rękę, czy skorzystać z pomocy fachowców.