Reklama

Czy pakiet ubezpieczeń samochodu się opłaca?

Podczas gdy jedni kierowcy w ogóle nie rozważają dodatkowej ochrony auta, zawsze wybierając tylko OC, inni rozdzielają zakup, poszukując możliwości rozszerzenia polisy w późniejszym terminie. Tymczasem obydwie te opcje mogą być znacznie mniej korzystne, niż kupno ubezpieczeń samochodu w pakiecie. Okazuje się, że niektórzy mogą mieć pakiet OC + AC nawet za mniej niż 1000 zł! Sprawdź, czy Ciebie też to dotyczy!

Kupując ubezpieczenie samochodu, większość kierowców ogranicza się zwykle do obowiązkowego OC. Przyczyną najczęściej są koszty, które w przypadku dodatkowej ochrony, zwłaszcza autocasco, mocno podnoszą cenę całej polisy. Z artykułu na https://mubi.pl/poradniki/pakiet-oc-ac/ wynika jednak, że wydatek poniesiony na rozszerzenia ochrony wcale nie musi być taki duży, o ile zdecydujesz się na zakup ubezpieczeń w pakiecie.

Czemu warto wybrać dodatkowe ubezpieczenia samochodu?

Zanim jednak przejdziemy do przedstawienia kosztów rozszerzonej ochrony, trzeba zacząć od odpowiedzi na pytanie: po co Ci właściwie dodatkowe ubezpieczenia? W końcu, jeśli nie są one obowiązkowe, to czy naprawdę warto wydawać na nie pieniądze? Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak!

Wyobraź sobie, że spowodowałeś kolizję drogową. Masz wykupione OC, więc nie musisz przejmować się szkodami wyrządzonymi drugiemu kierowcy – Twój ubezpieczyciel wypłaci mu odszkodowanie, które pokryje jego straty. W zdarzeniu ucierpiał jednak nie tylko jego samochód, bo również Twoje auto zostało mocno uszkodzone. Niestety, kupując ubezpieczenie, postanowiłeś zaoszczędzić i nie wybrałeś ochrony autocasco. W rezultacie wszystkie koszty naprawy samochodu będziesz musiał ponieść sam.

Czy to jedyna sytuacja, w której przyda Ci się ubezpieczenie AC? Ależ skąd! Odszkodowanie z autocasco możesz otrzymać m.in., gdy:

 • samochód zostanie uszkodzony podczas burzy;
 • zaparkowane na ulicy auto zostanie zdewastowane przez chuliganów;
 • pożyczysz samochód znajomemu, a ten spowoduje stłuczkę;
 • ktoś uszkodzi Twój samochód na parkingu i odjedzie z miejsca zdarzenia;
 • Twoje auto zostanie skradzione podczas wakacji za granicą.

We wszystkich tych i wielu innych sytuacjach musiałbyś samodzielnie pokryć poniesione straty, których koszt mógłby nawet wielokrotnie przewyższyć sumę zaoszczędzoną na braku ubezpieczenia AC. Czy warto tak ryzykować? Zwłaszcza że na https://mubi.pl/ możesz w łatwy sposób obliczyć koszty zakupu OC i dodatkowych ubezpieczeń, sprawdzając, ile kosztowałoby Cię autocasco, a także pomoc w ramach assistance, czy ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW).

Pakiet OC i AC wcale nie musi być bardzo drogi!

“Chętnie wykupiłbym dodatkowe ubezpieczenie, ale to przecież musi kosztować majątek!” – można usłyszeć od wielu kierowców, których od zakupu rozszerzeń ochrony odstraszają ceny. Rzecz jednak w tym, że powszechna opinia na temat wysokich kosztów AC i innych dodatkowych ubezpieczeń nie w każdym przypadku jest zgodna z rzeczywistością.

Musisz pamiętać, że składki, nieważne czy to na obowiązkowe OC, czy inne ubezpieczenia, są obliczane indywidualnie dla każdego kierowcy i zależą od szeregu czynników. Ceny polis będą zatem w każdym przypadku inne, a szczególnie tyczy się to pakietów ubezpieczeń.

W ich przypadku przy obliczaniu kosztów trzeba wszak wziąć pod uwagę nie tylko cechy kierowcy i parametry jego samochodu, ale również zakres poszczególnych ubezpieczeń. O ile bowiem w OC jest on stały, to już choćby przy AC czy assistance będzie zależał od ustaleń między klientem a firmą ubezpieczeniową. Całkiem możliwe jest zatem takie skonstruowanie warunków umowy, żeby polisa zapewniała ubezpieczonemu potrzebną ochronę, a jednocześnie nie była bardzo kosztowna.

Jak dokładnie to działa, można sprawdzić za pomocą kalkulatora OC AC Mubi, który umożliwia skonstruowanie różnych pakietów ubezpieczeń. Możesz wybrać m.in.:

 • OC + AC,
 • OC + Assistance,
 • OC + NNW,
 • OC + AC + Assistance,
 • OC + Assistance + NNW,
 • OC + AC (Mini) + Assistance + NNW.

Zestawiając pakiety, zwracaj uwagę nie tylko na rodzaj zawartych w nich ubezpieczeń, ale też na ich zakres. To od niego w głównej mierze zależy, ile będzie kosztowała Twoja polisa. Choć więc średnia cena pakietu OC + AC na Mubi wyniosła w sierpniu 1410 zł, to wcale nie znaczy, że nie możesz zapłacić mniej. Przykładowo, pewien właściciel Hyundaia i10 wydał na pakiet OC i autocasco zaledwie 740 zł!

Kup pakiet ubezpieczeń i oszczędzaj!

Zakup ubezpieczeń komunikacyjnych w pakiecie ma też inne zalety, niż tylko szerszy zakres ochrony. Przede wszystkim jest o wiele bardziej opłacalny, niż kupowanie każdej polisy osobno. Takie rozwiązanie jest wręcz często niemożliwe, bo wielu ubezpieczycieli nie przewiduje takiej opcji. Jeśli więc przed zakupem pakietu OC + AC powstrzymuje Cię konieczność wydania jednorazowo większej sumy, lepszym rozwiązaniem byłoby np. rozłożenie płatności na raty.

A może się to opłacić również dlatego, że jak w każdej branży, również w ubezpieczeniowej funkcjonuje zasada doceniania lojalnych klientów. Im więcej produktów kupujesz w jednej firmie, tym większą masz więc szansę na uzyskanie zniżki i kolejne oszczędności.

O pakietach ubezpieczeń warto też pamiętać przy kupowaniu nowego samochodu w salonie. Właścicielom tego typu pojazdów zwykle zależy na dodatkowej ochronie ze względu na dużą wartość pojazdu i właśnie dlatego oferowane są im tzw. pakiety dealerskie. Co to takiego?

To nic innego, jak właśnie pakiet ubezpieczeń, który nabywa się już w salonie, nie mając jednak wpływu ani na wybór towarzystwa ubezpieczeniowego, ani na cenę polisy. Rozwiązanie to zatem może być korzystne dla niektórych kierowców, ale dla innych, mających np. wypracowane zniżki za bezszkodową jazdę, już niekoniecznie. Przed podjęciem decyzji o kupnie zawsze warto się więc wstrzymać i sprawdzić najpierw cenę polisy w porównywarce ubezpieczeń.