Reklama

Garaż w projekcie domu jednorodzinnego – nowoczesne rozwiązania na garaż w bryle budynku

Inwestorzy decydujący się na budowę nowej nieruchomości i przeglądający różne projekty domów jednorodzinnych, stają przed wyborem, czy wybrać projekt domu z garażem wolno stojącym, czy też z garażem w bryle budynku mieszkalnego. Ponieważ obecnie dominują projekty z garażem w bryle, wybór optymalnego projektu jest ułatwiony.

Czym kierować się przy wyborze domu z garażem?

Główną zaletą projektu domu z garażem w bryle jest to, że inwestor nie musi dokonywać dodatkowych formalności związanych z budową obiektu wolno stojącego, a które są szczególnie uciążliwe, gdy potrzebny jest budynek o powierzchni przekraczającej 25 m2, dla którego wymagane jest pozwolenie na budowę. Ponadto nie trzeba konstruować garażu od podstaw – jest on realizowany wraz z domem w ramach jednej inwestycji. Dom z garażem w bryle ma szereg cech, które przy dobrym projekcie i starannym jego wykonaniu okazują się wielkimi zaletami.

Zaliczyć tutaj można np. zlokalizowaną obok garażu kotłownię, która – jeśli została właściwie zrealizowana, nie wpływa na część mieszkalną. Ponadto przestrzeń nad garażem pozostaje do dyspozycji inwestora, czy to jako pomieszczenie mieszkalne, czy też schowek na różne rzeczy. Wielkość garażu należy dopasować do ilości planowanych aut, przy czym warto pomyśleć o dodatkowej przestrzeni przeznaczonej do przechowywania rowerów oraz sprzętu ogrodowego.

O czym jeszcze warto pomyśleć?

Wybierając projekt domu z garażem w bryle, warto poszukać projektu, w którym garaż ma izolację termiczną nie tylko na ścianach zewnętrznych, ale też na ścianach i stropach bezpośrednio sąsiadujących z przestrzenią mieszkalną budynku. Pozwoli to m.in. na dużą oszczędność energii, ponieważ tak zaizolowany garaż nie będzie musiał być ogrzewany zimą do temperatur, jakie będą utrzymane części mieszkalnej.

Ułatwi to również wykonywanie różnego rodzaju prac w garażu przy otwartych drzwiach, ponieważ wychodzenie garażu nie wpłynie na resztę domu. Warto też zadbać o to, by garaż miał niezależną od reszty budynku wentylację – szczególnie wtedy, kiedy część mieszkalna zaopatrzona jest w wentylację mechaniczną z rekuperacją. Wiadomo, że garaż w bryle podnosi koszty inwestycji, dlatego warto dokładnie przekalkulować jego obecność.

Niedogodności związane z garażem w bryle budynku

To, co jest zaletą, w przypadku złego projektu lub wadliwego wykonania może zmienić się w utrudniającą życie wadę. Sytuacje takie mają miejsce, kiedy wybudowany garaż nie jest użytkowany zgodnie z przeznaczeniem – np. wtedy, kiedy lokatorom przeszkadza zapach spalin lub paliwa i wykorzystują go jako pomieszczenie gospodarcze w budynku. Zazwyczaj garaż połączony jest drzwiami z częścią mieszkalną.

Przy źle dobranych drzwiach łączących stanowi on nierzadko słaby punkt w zabezpieczeniu mieszkania przed złodziejami, którzy właśnie przez garaż wyniosą skradzione przedmioty bezpośrednio do zaparkowanego tuż przed nim auta. By zapobiegać takim sytuacjom, warto już na etapie doboru projektu wybrać antywłamaniowe drzwi garażowe oraz tak dopasować wielkość lub zabezpieczenia okien, by stanowiły one skuteczną przeszkodę we wtargnięciu do budynku.

Mimo wszystko garaż w bryle budynku mieszkalnego to wygodne rozwiązanie, dlatego tak wiele osób decyduje się na wybór takiego projektu. Interesując się domem z garażem, warto obejrzeć różne Projekty domów parterowych – domoweklimaty.pl.