Reklama

Jakie cechy powinno mieć dobre ogrzewanie podłogowe?

Podłogówka stała się synonimem nowoczesności oraz wygody w wielu domach i mieszkaniach. Brak wiszących na ścianach grzejników znacznie poszerza możliwości aranżacyjne, a ciepła podłoga zwiększa komfort zimą. Dawniej stosowano ją jedynie w łazienkach, dziś niemal w 100% zastępuje tradycyjne ogrzewanie. O czym należy pamiętać przy montażu ogrzewania podłogowego?

Termoizolacja, fotowoltaika i opłacalność ogrzewania prądem

Zwyżkujące od lat ceny prądu stały się w ostatnich dwóch dekadach powodem, dla którego ogrzewanie pomieszczeń za pomocą energii elektrycznej było brane pod uwagę dopiero na szarym końcu. Jednak skuteczna termoizolacja domu jednorodzinnego lub bloku, możliwość montażu paneli fotowoltaicznych wraz z dopłatą oraz niższe ceny samych urządzeń – wszystko to spowodowało, że opłacalność inwestycji w pełną elektrykę jest znów atrakcyjna.

Wystarczy spojrzeć na kilka zalet: instalując ogrzewanie podłogowe w postaci mat elektrycznych, całkowicie eliminowana jest potrzeba posiadania kotłowni lub pomieszczenia technicznego, spełniającego wiele wymogów prawnych, dotyczących m.in. systemów wentylacyjnych. Nie trzeba też budować skomplikowanej i drogiej instalacji hydraulicznej.

smart house, home automation, device with app icons. Man uses his smartphone with smarthome security app to unlock the door of his house.

Wygodny sterownik z możliwością kontroli przez aplikację

Dlaczego warto zainwestować w ogrzewanie podłogowe? Odpowiedź jest prosta – przede wszystkim dla wygody! Ta wzmaga się w momencie, gdy sterowniki w poszczególnych pomieszczeniach łączą się z domową siecią Wi-Fi i zyskują możliwość kontroli zdalnej przez aplikację. Taki system został zaimplementowany w obrębie linii produktów Matec polskiej firmy Zamel, gdzie za kontrolę temperatury w pomieszczeniu może odpowiadać dotykowy panel RTW-01, obsługujący łączność bezprzewodową. Ta łatwość w dokonywaniu zmian parametrów ogrzewania jest jedną z kluczowych cech, jakimi powinien móc pochwalić się system podłogowy w obecnym czasie. Wszystko wskazuje na to, że integracja tego typu rozwiązań w ramach sterowania przez Wi-Fi będzie coraz głębsza, dlatego warto wybrać taką opcję już dziś.

Young african woman using smart home touch screen ai technology connected appliances device on wall monitoring energy security heating system digital control in apartment. Smart home concept. Closeup

Łatwy, bezpieczny montaż

Ogrzewanie podłogowe nie powinno też sprawiać żadnych problemów w zakresie instalacji. Montaż produktów takich jak zestawy Matec jest możliwy w cienkowarstwowych wylewkach betonowych, co sprawia, że można je swobodnie stosować przy różnych rodzajach okładzin wierzchnich: zarówno panelach, jak i kafelkach czy wykładzinach. Warto pamiętać o tym, że użycie mat elektrycznego ogrzewania podłogowego w znaczący sposób upraszcza domową instalację grzewczą. Nie jest konieczna wizyta hydraulika i wykorzystanie skomplikowanych zaworów, łączeń i elementów bezpieczeństwa. Jest taniej, prościej i w przypadku domów dobrze ocieplonych również skutecznie i ekonomicznie.

Popularna podłogówka ma mnóstwo zalet. Zainteresowanie tym rozwiązaniem stale rośnie, nie tylko w wersji wodnej, ale i elektrycznej. Przyjazne systemy sterowania, szybki montaż, niewielkie koszty inwestycji – wszystkie te aspekty przemawiają na korzyść specjalnych mat podłączanych bezpośrednio do prądu. Warto wziąć to pod rozwagę przy modernizacji ogrzewania w domu lub mieszkaniu.