Reklama

Bochnia w Małopolskim Systemie Informacji Medycznej

Szpital Powiatowy w Bochni jest jednym z blisko czterdziestu w województwie, które wejdą do Małopolskiego Systemu Informacji Medycznej (MSIM). 13 czerwca 2018 roku przedstawiciele placówki i województwa małopolskiego podpisali umowę określającą zakres i zasady współpracy przy realizacji tego projektu.

W ramach MSIM powstanie baza informacji, z której będą mogły korzystać małopolskie szpitale. To ułatwi pracę lekarzom, ale też pozwoli szybciej zdiagnozować pacjentów.

Chodzi o osoby, które hospitalizowane np. w bocheńskim szpitalu, trafią dalej do innej specjalistycznej placówki. Lekarze, jeśli oczywiście pacjent wyrazi na to zgodę, będą mieć dostęp do pełnej dokumentacji wykonanej w Bochni, badań czy prześwietleń. To będzie działało także w drugą stronę, pomoże naszym lekarzom przyjmującym pacjentów leczonych poza Bochnią

– wylicza Jarosław Kycia, dyrektor Szpitala Powiatowego w Bochni.

Ważnym elementem projektu, który zostanie wdrożony w ciągu trzech lat, jest doposażenie szpitali w sprzęt informatyczny. Bocheńska lecznica dostanie blisko 3,5 mln złotych na wdrożenie systemu. Realizacja MSIM pomoże realizować zobowiązania wynikające z RODO.

 Pozwoli nam też na modernizację szpitalnej sieci, która często zawodzi. Zdarzały się sytuacje, że lekarze musieli przejść na dokumentację papierową, bo komputery zwyczajnie odmówiły posłuszeństwa – dodaje dyrektor Jarosław Kycia, który był jednym z dwóch przedstawicieli małopolskich szpitali pracujących przy przygotowywaniu założeń tego projektu.

Już wiadomo, że w ramach MSIM do bocheńskiego szpitala trafi nowy sprzęt, ale także oprogramowanie konieczne do bezpiecznego przechowywania danych pacjentów.

Wszystko to bardzo „odmłodzi” naszą sieć, którą tak naprawdę ostatnią poważną modernizację przeszła w 2011 roku. Sytuacja poprawiła się pod koniec ubiegłego roku, kiedy to na poczet tych środków zmodernizowaliśmy serwerownię szpitala, kupując serwery za blisko 600 tys. zł

– mówi Tomasz Migda, kierownik działu IT Szpitala Powiatowego w Bochni.

MSIM prawie w całości będzie finansowany z funduszy unijnych. Szpital musi dołożyć do projektu ok. 350 tys. zł. Liderem MSIM, który ma być wdrożony do 2021, jest Urząd Marszałkowski w Krakowie.

___

Szpital