Otwarcie wystawy prac podopiecznych DPS i ŚDP „Dom wielu marzeń” – zapowiedź

Dom Pomocy Społecznej, Środowiskowy Dom Samopomocy oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni zapraszają na otwarcie wystawy „Dom Wielu Marzeń V – Bochnia moje miasto”, 12 czerwca 2018 r., godz. 10.00, sala klubu Biblioteki.

„Dom Wielu Marzeń V” to kolejna wystawa prezentująca w bocheńskiej Bibliotece dorobek twórczy podopiecznych Domu Pomocy Społecznej i Środowiskowego Domu Samopomocy w Bochni, czyli prac powstałych podczas zajęć terapeutycznych. Tym razem tematyka prac została dobrana tak by w sposób szczególny pokazać jak uczestnicy warsztatów widzą swój dom rozumiany w szerszym kontekście – miasto, w którym mieszkają. W ten sposób podopieczni DPS i ŚDP włączają się w obchody 765 rocznicy lokacji miasta i dni Bochni.

Zajęcia prowadzone w ramach terapii osób niepełnosprawnych w Domu Pomocy Społecznej i Środowiskowym Domu Samopomocy pozwalają podopiecznym realizować się w rozmaitych formach artystycznego wyrazu. Arteterapię, czyli terapię przez sztukę, z powodzeniem stosuje wiele placówek a ich podopieczni tworząc obrazy i inne formy artystycznego wyrazu, dzielą się z odbiorcami własnymi odczuciami i swoim postrzeganiem świata. Ta forma terapii jest szczególnie ważna dla osób, które mają trudności z wyrażeniem swoich myśli i uczuć drogą werbalną. W pracy terapeutycznej DPS i ŚDP stosuje się różnorodne metody twórcze a wystawa przekrojowo obrazuje dorobek na różnym poziomie indywidualnych możliwości. Prace zostały wykonane wieloma technikami: malarstwo na szkle, drewnie oraz płótnie farbami akrylowymi, pastelami olejnymi, obrazy „malowane” nitką, wyszywane ściegiem węzełkowym, haftem krzyżykowym oraz inne kompozycje plastyczne. W ten sposób utrwalili zarówno najpopularniejsze obiekty w naszym mieście np. Bazylikę św. Mikołaja, dzwonnicę, szyb Sutoris, Muzeum im. S. Fischera, Bibliotekę jak i mniej znane widoki.

Otwarcie wystawy „Dom Wielu Marzeń V” uświetni występ podopiecznych DPS i ŚDP. Prace można oglądać do września 2018 r. w sali klubu Biblioteki, ul. Mickiewicza 5.

___

PIBP w Bochni