Reklama

Życie na kredycie – tragiczna sytuacja gminy Łapanów

Nie jest tajemnicą, że gmina Łapanów to jedna z najbardziej zadłużonych gminy w Polsce. Pod zastaw jest m. in. urząd gminy, oczyszczalnia ścieków, szkoły, centrum kultury, biblioteka czy przedszkole. Teraz Łapanów musiał w trybie pilnym wprowadzić program oszczędnościowy. Jak informuje Gazeta Krakowska, suma cięć przekracza 2,1 mln zł. To skutek ultimatum, jakie gmina dostała od Regionalnej Izby Obrachunkowej. Problemy finansowe miały zacząć się w poprzedniej kadencji. 

Gazeta przypomina, że już w 2015 r. gmina miała problemem z domknięciem budżetu. Brakowało 5,4 mln zł. Wtedy samorząd chciał dokonać emisji obligacji, ale nie znalazł się żaden zainteresowany podmiot. Kolejne próby również się nie udały – przetargi unieważniono z braku oferentów. Ostatecznie wójt wybrał z wolnej ręki bank, który udzielił kredytu. Pieniądze trafiły na konto gminy w ostatnich dniach grudnia. Jako zabezpieczenia pożyczki wpisano m.in. siedzibę urzędu gminy, szkołę, a nawet centrum kultury. – Nie jest to jednak umowa sprzedaży i dzierżawy, tak jak miało to miejsce w poprzedniej kadencji […], a jedynie obciążenie hipoteki na wypadek ewentualnego niespłacenia kredytu – zapewniał w oświadczeniu wójt Robert Roj – pisze Gazeta Krakowska. 

Gmina w zeszłym roku wzięła dwie pożyczki na kwotę  4,8 mln zł. Co ciekawe pożyczkę udzieliła firma pożyczkowa, a nie bank. Na koniec 2017 roku dług Łapanowa sięgał 27,8 mln zł przy wykonanych dochodach rzędu 39,2 mln zł. Obecnie Łapanów jest na 20. miejscu listy zadłużonych samorządów Polsce. W tym roku gmina ma na inwestycje tylko 652 tys. zł. W 2017 r. inwestycje pochłonęły 2,5 mln.

Łapanów planował zaciągnąć w tym roku kolejne 2 mln zł kredytu, jednak stanowcze „nie” powiedziała Regionalna Izba Obrachunkowa dając jednocześnie wójtowi ultimatum: albo wdroży program oszczędnościowy, albo RIO unieważni budżet i samodzielnie go uchwali. Jak podaje Gazeta Krakowka, w poniedziałek podczas sesji nadzwyczajnej radni zgodzili się na obcięcie planowanych wydatków na blisko 2,2 mln zł.

Więcej na ten temat w najnowszym wydaniu Tygodnika Brzesko – Bochnia.