Reklama

Bochnia: Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W czwartek 1 marca obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzach Wyklętych. Obchodom towarzyszyły akademie, składanie kwiatów pod miejscami pamięci, ale także wydarzenia mniej oficjalne, jak gry terenowe, konkursy, turnieje.

Data 1 marca, kiedy to obchodzony jest Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu mokotowskim wykonano wyroki śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Wśród nich był prezes IV Komendy „WiN-u”, Łukasz Ciepliński „Pług”.

W Bochni obchody tego święta trwają już od wtorku, 27 lutego, kiedy to zakończył się konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Dzień później odbył się konkurs wiedzy historycznej. We czwartek, 1 marca, odbyła się gra terenowa „Śladami Żołnierzy Wyklętych w Bochni”. Rozstrzygnięto także konkurs graficzny „Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych” W PSP nr 2 odbył się Turniej Gier Strategicznych, a także akademia połączona z wręczeniem nagród w konkursach. O godz.18 w Bazylice św. Mikołaja odbyła się uroczysta Msza św. w intencji Żołnierzy Niezłomnych, po której nastąpiło przejście pod pomnik gen. Leopolda Okulickiego, gdzie złożono kwiaty i wygłoszono okolicznościowe przemówienia. Dzisiaj o godz. 9.30 w PSP nr 2 odbyła się prelekcja dr. Marcina Chorązkiego z IPN. Obchody potrwają do niedzieli, kiedy odbędzie się Bieg Tropem Wilczym. Wydarzenie zaplanowano na godz. 12 w Parku Rodzinnym Uzbornia.

Pamięć o żołnierzach wyklętych uczczono również w Nowym Wiśniczu. Pod tablicą upamiętniającą pobyt w tamtejszej Koryznówce (Muzem Pamiątek po Janie Matejce) rotmistrza Witolda Pileckiego (15 marca 1948 rotmistrz został skazany na karę śmierci, wyrok wykonano w więzieniu mokotowskim 25 maja , pochowany na tzw. Łączce) kwiaty i znicz złożyła delegacja Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu w obecności opiekującymi się Muzeum państwa Domańskich.