Muzeum w Bochni: Program tegorocznych czwartkowych spotkań

Rok 2018 przynosi kilka znaczących rocznic historycznych, co skłania, aby niektórym wydarzeniom sprzed lat oraz ich rozmaitym aspektom i implikacjom poświęcić nieco więcej uwagi.

W tegorocznym programie Czwartkowych Spotkań Muzealnych na czoło niewątpliwie wybija się problematyka związana z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Nie możemy jednak zapomnieć o innych ważnych wydarzeniach z przeszłości, jak choćby o dokonanej 765 lat temu lokacji miasta Bochnia w następstwie odkrycia na tym terenie soli kamiennej. Podobnie jak o 650. rocznicy nadania przez króla Kazimierza Wielkiego Żupom Krakowskim, czyli kopalniom w Bochni i Wieliczce ordynacji żupnej.

Rocznic związanych z dziejami bocheńskiego solnictwa jest zresztą w 2018 roku więcej. A to przecież sól zdeterminowała powstanie miasta, określiła w znacznym stopniu jego rozwój przestrzenny i wywarła ogromny wpływ na dzieje. Jesteśmy przekonani, iż dobrze jest te kwestie zobaczyć w szerszym kontekście europejskim, jak i zarazem takim, na jaki nie zwracamy w codziennym pędzie większej uwagi. Jest to chociażby geologia bocheńskiego złoża solnego – wprawdzie kiedyś zasobnego, lecz zarazem specyficznego, kapryśnego, przez co uciążliwego w eksploatacji.

Na koniec jeszcze coś pro domo sua. Otóż cykl Czwartkowych Spotkań Muzealnych wchodzi w 36. rok swojego istnienia. O długotrwałości tej cenionej formy edukacyjnej decyduje w dużej mierze nasza publiczność, a więc Państwo. To Wasze zainteresowania i obecność w muzeum nadaje sens jej kontynuacji. Spotkania budują, miesiąc po miesiącu, rok po roku, świadomość bogatej, a często mało lub w ogóle nieznanej, przeszłości Bochni i regionu a także przyczyniają się do wzmacniania przy tym poczucia więzi i tożsamości mieszkańców. Ukazują zarazem te niezmiernie ważne sprawy w szerszej, niż lokalna, perspektywie.

18 stycznia

Dr Adam Wójcik (Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego w Tarnobrzegu), Kopalnia siarki w Swoszowicach 1415-1884.

 

15 lutego

Dr Piotr Langer (Politechnika Krakowska), Kopalnia „Europa”.

 

15 marca

Michał Flasza (Kopalnia Soli Bochnia), Bochnia podziemna, czyli geologiczny wymiar soli.

 

19 kwietnia

Jarosław Kucybała (Bochnia), Po kolei o bocheńskiej kolei.

 

10 maja

Prof. dr hab. Michał Baczkowski (Instytut Historii UJ), Armia austro-węgierska w przededniu i w trakcie I wojny światowej.

 

21 czerwca

Janina Kęsek (Bochnia), „Synku, jeżeli masz chwilę spoczynku napisz bodaj parę słów”. Domy bocheńskie w latach wielkiej wojny. Pożegnania – tułaczka – oczekiwanie – powroty.

 

13 września

Dr Iwona Zawidzka (Muzeum w Bochni), Obecność i zaangażowanie przedstawicieli społeczności żydowskiej w działalność rady miejskiej w Bochni.

 

18 października

Dr Eliza Walczak (Muzeum Narodowe w Warszawie), Trudna droga do polskiego złotego. Pieniądz na ziemiach odrodzonej Polski (1918-1924).

 

8 listopada

Ryszard Rybka (Muzeum w Bochni), A jednak pierwsza była Bochnia! Prawda i mity o pierwszych dniach niepodległości w Galicji Zachodniej.

 

13 grudnia

Agnieszka Truś-Bakalarz (Muzeum w Bochni), Budynki bocheńskie okresu międzywojnia 1918-1939.

 

___

Muzeum w Bochni