Reklama

W Bazylice odnowiono XVIII-wieczny ołtarz św. Józefa

W Bazylice św. Mikołaja w Bochni odnowiono kolejny zabytkowy ołtarz. Tym razem prace obejmowały ołtarz św. Józefa, znajdujący się po prawej stronie nawy głównej. Został wykonany w 1773 r. przez warsztat Piotra Korneckiego.

O ołtarzu św. Józefa pisał Jan Flasza w swoim „Przewodniku po Bochni”. „Przy pierwszym filarze w rzędzie południowym oddzielającym nawę główną od nawy południowej znajduje się ołtarz św. Józefa należący kiedyś do górników. Wykonany został w 1773 r. przez warsztat Piotra Korneckiego. W ołtarzu obraz św. Józefa z Dzieciątkiem z nałożoną sukienką a także obrazy św. Stanisława Kostki i św. Tekli. W górnej kondygnacji umieszczony jest obraz św. Barbary – patronki górników. Ołtarz flankują figury św. Piotra i św. Pawła. Nad tabernakulum niewielki wizerunek św. Michała Archanioła w rokokowej ramie”.

Paweł Putowski

To już kolejny z odnowionych ołtarzy w bocheńskiej Bazylice. Ołtarz będzie cieszył oko, ale również na pewno będzie to miejsce modlitwy przez wstawiennictwo ŚW. Józefa, przemożnego patrona. W dalszej kolejności, w miarę pozyskiwanych funduszy, będziemy się starać poddawać kolejne ołtarze koniecznej renowacji. Jeszcze jest ok. 10 ołtarzy do odnowienia, więc jeszcze nawet połowa ołtarzy nie jest odnowiona i mam y przed sobą dużo pracy – mówi ks. Ryszard Podstołowicz, proboszcz parafii św. Mikołaja w Bochni.

Konserwacja ołtarza św. Józefa kosztowała 165 tys. zł. Prace trwały dwa lata i były dotowane przez wojewódzkiego konserwatora zabytków (20 tys. zł) oraz bocheńskie starostwo (44 tys. zł).

fot. Paweł Putowski