Praktyka „Mechanika” w Dillingen

W ubiegłym tygodniu grupa dwudziestu uczniów z bocheńskiego „Mechanika” wyjechała do Niemiec na staż: „ Praktyka CNC uczniów Zespołu Szkół Nr1 w Bochni w TGBBZ Dillingen”. Młodzież przez dwa tygodnie będzie zdobywać umiejętności programowania i obsługi obrabiarek sterowanych komputerowo (CNC). Uczniowie do Polski wrócą z certyfikatem EUROPASS MOBILITY .

Pomysł praktyki zrodził się wiosną ub. roku, podczas wizyty w Bochni delegacji z partnerskiego powiatu Saarlouis w Niemczech. Peter Mertz, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego w Dillingen wyraził wtedy gotowość przyjęcia uczniów ZS Nr1 i przejęcia części kosztów praktyki. Znacznie większe możliwości w tym zakresie stwarzało przygotowanie projektu w ramach europejskiego programu „Uczenie się przez całe życie” Leonardo da Vinci.

Wniosek przygotowany w lutym br. zyskał uznanie Narodowej Agencji Programu i sklasyfikowany został na 24 miejscu, wśród ponad 500 wnioskodawców z całej Polski. – To najwyższa pozycja spośród siedmiu podmiotów z Małopolski, które znalazły się na liście 153 beneficjentów-wnioskodawców projektów zakwalifikowanych do realizacji – zaznacza Jan Balicki z Zespołu Szkół nr 1.

Projekt przewiduje wyjazdy dwóch dwudziestoosobowych grup uczniów (druga grupa wyjedzie za rok). Staże poprzedzane są zajęciami przygotowawczymi, głównie dodatkowymi lekcjami języka niemieckiego wzbogaconymi o słownictwo zawodowe z zakresu projektu, zajęciami z podstaw programowania i obsługi obrabiarek CNC oraz zagadnieniami z zakresu historii, kultury i zwyczajów kraju sąsiada. Podczas pobytu w Niemczech uczniowie korzystać będą w TGBBZ z możliwości nauki i pracy na obrabiarkach CNC, których Zespół Szkół Nr 1 nie posiada. Zdobyte przez uczniów umiejętności potwierdzone zostaną europejskim certyfikatem EUROPASS MOBILITY .

Po przylocie do Niemiec, grupa poznawała przy pięknej pogodzie urokliwe Saarlouis, a w poniedziałek(22 września) nastąpiło uroczyste rozpoczęciu stażu. Goście z Polski zostali ciepło przyjęci przez dyrektora centrum i przewodniczącego Stowarzyszenia Partnerskiego Saarlouis Horsta Zieglera… i rozpoczęli lekcje. Po zajęciach w szkole przewidziano także zwiedzanie kilku nowoczesnych zakładów znajdujących się w okolicy. Będzie także czas na spotkania integracyjne z uczniami niemieckimi i dalsze zwiedzanie zabytków. Grupa uda się również na wycieczkę do jednego z najstarszych niemieckich miast – Trier, zaplanowano także zwiedzanie muzeów – opowiada Jan Balicki.

Uczniowie nie poniosą żadnych kosztów finansowych. Koszty zajęć przygotowawczych, zakupów pomocy dydaktycznych dla szkoły, przelotów, noclegów i pobytu w Niemczech pokryte zostaną z unijnej dotacji pozyskanej na cele projektu, wynoszącej 95 196 euro.

Umieszczenie projektu na internetowej liście beneficjentów Leonardo da Vinci spowodowało zainteresowanie bocheńskim Zespołem Szkół nr 1 a autorzy projektu i szkoła otrzymali od hiszpańskich i włoskich podmiotów propozycje wspólnego przygotowania i realizacji w tych krajach kolejnych programów.

Projekt stażu w Dillingen przygotowany został przez nauczycieli Zespołu Szkół Nr 1: Jana Balickiego i Tadeusza Kamionkę, we współpracy z Kingą Struzik i Ludmiłą Mikołajczyk. Do Niemiec uczniowie wyjechali pod opieką Tadeusza Kamionki i Moniki Rozum.