Dni Bochni 2017: Natalia Nykiel, Waglewski, Fisz, Emade, Nie-Bo

Nawiązując do sprawdzonej formuły, organizatorzy Dni Bochni zdecydowali się kontynuować podział imprezy na trzy bloki tematyczne, mieszczące się w szeroko pojmowanej sferze kultury, czyli: naukę, sztukę oraz rozrywkę. Towarzyszy temu rozłożenie wydarzeń w czasie, tak aby nie nakładały się na siebie. Ma to pozwolić uczestniczyć w nich większej grupie zainteresowanych.

Trzytygodniowe Święto Miasta rozpocznie się 4 czerwca w Parku Rodzinnym Uzbornia pokazem baletowym, a zakończy się w ostatni weekend czerwca (24-25) dwudniową imprezą estradową na Rynku, której gwiazdami będą Natalia Nykiel i rodzinne trio Waglewskich: ojca i dwóch synów, czyli Waglewski, Fisz, Emade. W ramach cyklu „Bocheńskie wątki muzyczne” zaprezentuje się zespół Nie-Bo ze znakomitym bocheńskim gitarzystą basowym Wojtkiem Famielcem.

Dzięki współpracy z wieloma partnerami zaproponowano ponad 40 różnorodnych imprez w tym: koncerty, wystawy (także plenerowe), spotkania autorskie, wykłady, wycieczki edukacyjne, spektakle teatralne, pokazy taneczne, baletowe, filmowe, gry terenowe, pikniki itd.

Zapoznając się z programem Dni Bochni warto zwrócić uwagę na to, że podział tematyczny na trzy bloki nie jest tożsamy z podziałem czasowym tydzień po tygodniu. Wydarzenia poszczególnych bloków przeplatają się, więc zarówno zainteresowani historią Bochni, sztukami pięknymi a także imprezami bardziej rozrywkowymi będą mogli przez trzy tygodnie skorzystać z bardzo różnorodnych propozycji.

W tworzenie Dni Bochni włączyli się: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z którym współpracę nawiązała Biblioteka, I Liceum Ogólnokształcące w Bochni w ramach jubileuszu 200-lecia szkoły, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, PTTK oddział w Bochni (wycieczka edukacyjna), Gimnazjum Nr 2 im. Cypriana Kamila Norwida w Bochni (spektakl teatralny), Miejskie Centrum Dzieci i Młodzieży Ochronka w Bochni (teatrzyk dla dzieci), SPM ZOZ w Bochni (piknik profilaktyczny), Małopolska Izba Rolnicza (Piknik Wieprzowy), Galeria Bocheńska (pokaz mody i tańca), Osiedle Panorama i Restauracja Murowianka (memoriał szachowy im. dr. Edwarda Arłamowskiego, Planszówkowa Bochnia – gry planszowe na Rynku), Dom Ubezpieczeń Kropidłowscy (przegląd „Młody Plastyk”).

Sponsor główny:
Stalprodukt S.A., Werner Kenkel,

Pozostali sponsorzy:
ABJ Electric – instalacje elektryczne, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Bochni, Krakowski Bank Spółdzielczy oddział w Bochni, Stalprodukt Serwis, Stalprodukt Wamech, Ergo Hestia, Rystal, Galeria Rondo, Archi – Invest Bochnia, Społem PSS w Bochni, Cetrum Szkła Gałczyńscy, SKOK im. Królowej Jadwigi, Nest Bank, Salvador – Galeria Mebli i dodatków, Meble Niemieckie, Firma Pukal maszyny, narzędzia Marek i Piotr Pukal, Bolarus S.A., Nieruchomości Broszkiewicz, Północ Południe, Contimax S.A., Moodo, Intermarche.

Program Dni Bochni 2017 (organizatorzy zastrzegają, że jest to materiał „żywy” i mogą się zdarzyć drobne korekty dotyczące głównie terminów spotkań):

DNI BOCHNI 2017
NAUKA – SZTUKA – ROZRYWKA
4-25 czerwca 2016

NAUKA

8 czerwca, godz. 17.30, Muzeum, Ikonoteka Bocheńska (2), otwarcie wystawy pt. Więcej niż szkoła, poświęconej dwóchsetletnim dziejom Gimnazjum i Liceum im. króla Kazimierza Wielkiego w Bochni.

Uroczyste obchody jubileuszu 200-lecia Gimnazjum i Liceum im. króla Kazimierza Wielkiego w Bochni

9 czerwca
godz. 12.00, sala gimnastyczna I Liceum Ogólnokształcącego, uroczysta sesja poświęcona historii szkoły.
godz. 16.00, bazylika św. Mikołaja, koncert fortepianowy Jakuba Kuszlika, absolwenta I Liceum
Ogólnokształcącego w Bochni.

10 czerwca
godz. 14.30, przejście nauczycieli i uczniów w uroczystym korowodzie z gmachu szkoły na Rynek, uroczyste otwarcie Zjazdu Absolwentów.
godz. 16:00, bazylika św. Mikołaja, msza święta, przejście absolwentów do gmachu szkoły
– odsłonięcie tablicy jubileuszowej.

11 czerwca, godz. 12.00, Muzeum, spotkanie z cyklu Z Bochni w świat. Ze świata do Bochni z Tomaszem Janikiem – dyplomatą, byłym konsulem generalnym RP w Łucku i Mińsku, absolwentem Liceum Ogólnokształcącego w Bochni.

11 czerwca, godz. 15.00, Tablice pamiątkowe, wycieczka edukacyjna z Ryszardem Rozenbajgierem (PTTK w Bochni). Zbiórka przy pomniku króla Kazimiera Wielkiego.

18 czerwca, godz. 12.00, Muzeum, badania archeologiczne na Rynku w Bochni, prezentacja wyników.

19 czerwca, godz. 10.00, Biblioteka sala klubu, spotkania z Mariuszem Wollnym, Władcy polscy w legendach, Piastowie w anegdocie oraz Europejczycy – Kazimierz Wielki.

20 czerwca, godz. 20.00, Biblioteka sala klubu, spotkanie z Grażyną Bąkiewicz autorką książki Zdarzyło się w Polsce.

21 czerwca, godz. 10.00 Biblioteka, Bocheńskie ślady Króla Chłopów, przechadzka edukacyjna z Jerzym Noskowiakiem.

22 czerwca, godz. 17.30, Muzeum, Czwartkowe Spotkanie Muzealne z cyklu Saga Bocheńska, Janina Kęsek Domy dawnych profesorów gimnazjalnych.

22 czerwca, godz. 18.00, MDK, duża sala kinowa, spotkanie ze Szczepanem Brzeskim i Sylwią Bajek, Jak zdobywa się Koronę Świata.

SZTUKA

5 czerwca, godz. 8.30, Biblioteka, Filia Nr 1, godz.11.00 Biblioteka siedziba główna, spotkania z Pawłem Beręsewiczem autorem książek dla dzieci i młodzieży.

5 czerwca, godz. 16.00, Biblioteka sala klubu, Tajemnice przestrzeni miejskiej, warsztaty kreatywnego pisania.

6 czerwca, godz. 17.00, Biblioteka Filia Nr 4, Almanach Literacki, spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

7 czerwca, godz. 9.09, Biblioteka sala klubu, czytanie Uzborni z Andrzejem Pacułą.

7 czerwca, godz. 11.30, Biblioteka sala klubu, Życie na poczytaniu, spotkanie z Grzegorzem Jankowiczem.

13 czerwca, godz. 18.00, Biblioteka sala klubu, otwarcie wystawy fotografii Mirosława Mroczka.

17 czerwca, godz. 21.00, Amfiteatr Parku Rodzinnego Uzbornia, Kino pod Chmurką, Niczego nie żałuję-Edith Piaf.

20 czerwca, godz. 9.00, Biblioteka Filia Nr 6, Legendy Bocheńskie, spotkanie z Ewą Stadtmuller.

21 czerwca, godz. 12.00, MDK, wernisaż wystawy pokonkursowej przeglądu Młodzi Plastycy połączony z wręczeniem nagród.

22 czerwca, godz. 9.00, Biblioteka Filia Nr 1, występ teatru Krak-Art. Studio Małych Form Teatralnych.

25 czerwca, godz.12.00, Muzeum, spotkanie z cyklu Z Bochni w świat. Ze świata do Bochni z dr Anną Rudek-Śmiechowską, autorką książki Władysław Teodor Benda, absolwentką I Liceum Ogólnokształcącego w Bochni.

ROZRYWKA

4 czerwca, godz. 18.00, Amfiteatr Parku Rodzinnego Uzbornia, pokaz Ogniska Baletowego działającego w MDK.

6 czerwca, godz. 18.00, Biblioteka sala klubu, Andrzej Pacuła, Bogdan Loebl – poeta piosenki, poeta bluesa, ilustracja muzyczna Grupy ADSU.

11 czerwca, godz. 20.00, Amfiteatr Parku Rodzinnego Uzbornia, A to Polska właśnie, spektakl teatralny młodzieży Gimnazjum Nr 2.

18 czerwca, godz. 18.00, Amfiteatr Parku Rodzinnego Uzbornia, Koncert Galowy laureatów przeglądu Młode Talenty.

23 czerwca godz. 20.30, Muzeum, U Studni, koncert z cyklu Wirydarz pełen muzyki.

24 czerwca, Rynek
godz. 18.00 – pokaz mody i tańca z Galerią Bocheńską
godz. 20.30 – Natalia Nykiel – koncert z cyklu Nowa Muzyka Polska

25 czerwca, godz. 11.00, Rynek, Piknik wieprzowy finansowany z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego.

25 czerwca, godz. 15.00, Park Rodzinny Uzbornia, Piknik z Biblioteką, w programie m.in.: wręczenie nagród laureatom konkursu #Kazimierz, gra terenowa Zastał Bochnię drewnianą…

25 czerwca, Rynek
godz. 19.00 – Nie-bo – koncert z cyklu Bocheńskie Wątki Muzyczne.
godz. 20.30 – Waglewski-Fisz-Emade – koncert z cyklu Nowa Muzyka Polska.
godz. 21.45 – pokaz laserowy

24-25 czerwca godz. 11.00 – 20.00 – Rynek, Bocheński Jarmark Kulturalny
Występy artystyczne na małej scenie (Koncert Orkiestry Górniczej, spektakl teatralny, pokazy cyrkowe, taneczne i wokalne), prezentacja dorobku bocheńskiego środowiska plastycznego (możliwy zakup prac). Kiermasz książek (możliwe kupno, wymiana lub „uwolnienie” książki).Dodatkowo konkursy plastyczne i inne atrakcje, Planszówkowa Bochnia, gry planszowe dla każdego pod patronatem Osiedla Panorama i Restauracji Murowianka.

plakat
plakat

Imprezy i atrakcje towarzyszące:

23-25 czerwca – budynek dawnego hotelu Florian, ul. Piotra Galasa, Galeria Bezdomna.

25 czerwca – pl. Bolesława Wstydliwego, Piknik Zdrowia z SPM ZOZ w Bochni.

25 czerwca, godz. 10.00 – restauracja Murowianka XIV Międzynarodowy Memoriał Szachowy im. dr. Edwarda Arłamowskiego.

Organizatorzy: Miejski Dom Kultury w Bochni, Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni.