Reklama

Protest w RPK: Chcą 12 listopada zawiesić kursy po mieście

Dzisiaj wpłynęła do naszej redakcji kopia pisma skierowana do burmistrza przez pracowników RPK, którzy informują, iż planują akcję protestacyjną na 12 listopada br. Czym ona się przejawi? Nie będą kursować autobusy RPK na terenie miasta. Dlaczego?

Oto treść pisma:

Bochnia, 9 listopada 2009 roku

Sz.P.
Bogdan Kosturkiewicz
Burmistrz Bochni

Planowane przez Pana drastyczne zmniejszenie kwoty dotacji w budżecie Związku Komunalnego ds. Komunikacji Rejonu Bocheńskiego o kwotę 657 019,34 zł, odczytujemy, jako próbę wyłudzenia części usług komunikacyjnych bez zapłaty za nie, ale już po ich wykonaniu. Jeżeli uważał Pan, że budżet należy zmniejszyć, to posiadając wymaganą większość w Zgromadzeniu Wspólników (4 głosy z 7) mógł Pan je zwołać w pierwszej połowie roku. Gdyby wtedy obniżono kwotę dotacji, nasza firma proporcjonalnie mogłaby ustalić nowy rozkład jazdy, zmniejszając ilość wykonywanych kursów.

To co Pan teraz wyrabia, nie mieści się w normach ekonomicznych, jak również kanonach współpracy między samorządami. Proszę nam wyjaśnić, dlaczego gmina Bochnia oraz miasto i gmina Nowy Wiśnicz potrafią wywiązać się ze swoich zobowiązań, a inni nie?

Informujemy, że w RPK sp. z o.o. powstał Komitet Protestacyjny, którego pierwszą decyzją było zawieszenie kursów autobusowych na terenie miasta Bochni i gminy Rzezawa z dniem 12 listopada b.r. Autobusy linii podmiejskich będą się zatrzymywać tylko na przystankach: koło poczty, na placu Pułaskiego, na Plantach, przy dworcu PKP, obok MDK i skrzyżowaniu ul. Proszowskiej z ul. Partyzantów (tzw. „weronka”). Natomiast linie obsługujące wyłącznie miasto Bochnia (nr 1, 5a, 9) i gminę Rzezawa (nr 5) zostają całkowicie zawieszone. Linia nr 10 będzie kończyła swój bieg na pl. Pułaskiego.
Apelujemy do Pana o wycofanie się z planów zmniejszenia budżetu Związku i uregulowanie należnych dotacji, gdyż ich wysokość została przyjęta i zaakceptowana przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Krakowie, a skarga podważająca ten budżet została odrzucona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

W przypadku uchwalenia planowanych zmian w budżecie podczas zaplanowanego na 13 listopada b.r. posiedzenia Zgromadzenia Związku, będziemy zmuszeni zawiesić kursy na terenie miasta Bochni i gminy Rzezawa do końca bieżącego roku, poinformujemy również Prokuraturę o działaniu na szkodę spółki, gdyż takie cechy mają zaproponowane przez Pana zmiany w budżecie.

W imieniu załogi RPK sp. z o.o.

Komitet Protestacyjny:

Andrzej Bogucki
Tadeusz Nowak
Andrzej Hnatów
Krzysztof Kmiecik

Do wiadomości:
Ryszard Najbarowski – Przewodniczący Rady Miejskiej w Bochni
Radni Rady Miejskiej Bochni
Prasa, radio, telewizja, internet.

There are 8 comments

  1. jak można nie płacić za otrzymane usługi ? wiadomo że komunikacja publiczna jest deficytowa więc jeżeli burmistrz każe wozić emerytów za darmo to musi za to zapłacić !
    to wstyd aby rpk sądownie dochodziło od burmistrza zapłaty ! gdyby pan kosturkiewicz taki numer wyciął zakładowi energetycznemu to prąd by mu odcięli pół roku temu !

  2. To haniebne aby radni którzy przecież są przedstawicielami mieszkańców nie reagowali na poczynania burmistrza , który robi z tą firmą co mu się żywnie podoba.Skoro jeżdżą przez cały rok, skoro mają mieć za to zapłacone , skoro potwierdza to sąd apelacyjny to jak burmistrz może w sposób tak niegodziwy oszukiwać spółkę , która zawsze była i będzie niedochodowa.Wstyd i żenada.Tam pracują tacy sami ludzie jak w magistracie!

  3. wstyd, ale mamy burmistrza. znam goscia, który utrzymuje 4 dzieci z tej pracy za 1.600 paranoja. burmistrzu gratuluje pieknego domu i nowej drogi, ale dołek dla wszystkich jest taki sam 1x1m. Mam tylko pytanko gdzie sa ksieża, a przepraszam oni tylko pomnazaja swoje majątki. mam nadzieje ze moja opinia zostanie zamieszczona, poniewaz w odniosłem ostatnio wrazenie ze moja bochnia pl. sterowana jest przez ksiezy beeeeeeeeee

  4. RPK.przywozi ludzi z okolicznych wiosek (praktycznie z większej części powiatu) a burmistrz od tego się odcina – p.Burmistrzu nie ma muru berlińskiego więc może pan postawi mur dookoła Bochni,wtedy RPK nie przywiezie ludzi do urzędów ,sklepów,lekarzy aptek itd.-będzie spokój bo przyjezdni robią w Bochni tłok i kolejki.

  5. rpk było przez tyle lat i nas woziło od małego dziecka to choć teraz każdy młody ma samochód starsi dziadkowie wożą wnuki autobusem nr5