K. Ścisło: reorganizacja szkół spowoduje wygaszenie PSP nr 2

Reorganizacja szkół w Bochni i zmiana rejonizacji spowoduje wygaszenie jednej z placówek – uważa jeden z radnych. Kazimierz Ścisło domagał się zdjęcia z porządku obrad punktu dotyczącego nowej sieci szkół. Ostatecznie projekt uchwały zmodyfikowano.

Radny Kazimierz Ścisło argumentował, że według pierwotnego projektu, młodzież z Gimnazjum nr 1 miałaby chodzić do nieodległej Szkoły Podstawowej nr 2 położonej na Plantach. Ostatnio jednak pomysł się zmienił i po 1 września Gimnazjum ma być przyłączone do położonej bliżej Szkoły Podstawowej nr 1.

Zdaniem radnego Ścisły, to oraz zmiana rejonizacji spowoduje docelowo spadek liczby uczniów Dwójki. Ta szkoła zdąża ku wygaszaniu dzięki tej reorganizacji i tym ulicom, jakie teraz otrzymała. Nawet najbliższa jej ulica Gołębia przeszła do „Jedynki”, większość ulic przeszła pod „Jedynkę”, więc w jakim kierunku ta szkoła zmierza – argumentował Kazimierz Ścisło.

Dorota Palej-Maliszczak wyjaśniała, że na zmianę koncepcji reformy w Bochni wpłynęła liczba sal oraz obecność oddziałów integracyjnych w „Dwójce”. W szkole nr 2 mamy oddziały integracyjne, budynek przy ul. Orackiej, czyli PSP nr 2, jest przystosowany do oddziałów integracyjnych. Budynek Gimnazjum nr 1 nie [jest przystosowany – przyp. PM]. Więc oddziały integracyjne musiałyby zostać w budynku przy ul. Orackiej. To po pierwsze. Nie mamy tam pracowni, pracownie mamy w Gimnazjum nr 1. Czy będziemy tworzyć drugie pracownie dla oddziałów integracyjnych w budynku przy ul. Orackiej? Czy dostaniemy wtedy pieniądze z ministerstwa? Nie. Koszt pracowni fizykochemicznych, geograficzno-biologicznych – a takie są wymogi ministerialne, uczniowie nie mogą się uczyć bez tych pracowni – nie otrzymamy środków. A nie są to pieniądze rzędu 1-3 tys. zł. Poza tym odległość, jednak najniższa odległość jest pomiędzy szkołą podstawową nr 1 a gimnazjum na 1.

Nasz projekt uchwały nie wziął się znikąd, to nie jest wymysł Miejskiego Zespołu Edukacji, tylko były prowadzone szczegółowe analizy. A jeśli chodzi o konsultacje społeczne, nie mieliśmy obowiązku ich prowadzenia w przypadku szkoły nr 2, bo szkoła nr 2 nie ulega likwidacji. A demografia jest nieubłagana i to nie jest nasza wina, że liczba urodzeń spada w przeciągu 10 lat o 100 dzieci – dodała szefowa MZE.

Dorota Palej-Maliszczak uspokajała, że liczba uczniów w „Dwójce” w najbliższych pięciu latach będzie się wahała wokół 500 osób. Proszę nie snuć wizji katastroficznych dla szkoły nr 2, bo są one bezpodstawne – zapewniała.

Zbigniew Solak, dyrektor bocheńskiej „Dwójki” zwrócił uwagę na obawy pracowników jego szkoły związane z reorganizacją. Nauczyciele drżą – powiedział. To nie jest tak, że będzie bezboleśnie. Przyznał, że nie neguje pomysłu połączenia Gimnazjum nr 1 do PSP nr 1. Zależy mi jednak na tym, żeby nasz obwód został zwiększony (o os. Solna Góra, ul. Gołębią i ul. Więźniów Oświęcimia – przyp. PM). Dodał również, że droga pomiędzy Gimnazjum nr 1 a jego placówką wynosi mniej niż podawane przez magistrat 400 m. Mamy własny łącznik z ul. Gołębią, należący do Szkoły Podstawowej nr 2. Jest to bezpośrednie wejście na ul. Gołębią. Dorota Palej-Maliszczak stwierdziła jednak, że trakt o którym mówi Zbigniew Solak to ścieżka, a nie o droga publiczna.

Bogdan Kosturkiewicz zapytał o możliwe zwolnienia wśród pedagogów. Szefowa MZE stwierdziła, że w 2019 może to być około 19 nauczycieli, a rok wcześniej mogą pojawić się jednostkowe zwolnienia. W 2017 r. zwolnień nie powinno być.

Ostatecznie punkt dotyczący reorganizacji szkół nie został zdjęty z porządku obrad. Autopoprawką burmistrza z obwodu szkoły podstawowej nr 1 do obwodu szkoły podstawowej nr 2 przeniesiono ulice Poniatowskiego i Gołębią. Kazimierz Ścisło wnioskował, aby do PSP nr 2 przyłączyć dodatkowo ulice Os. Solna Góra i Więźniów Oświęcimia. Wniosek jednak nie przeszedł (5 osób głosowało „za”, 8 „przeciw”, a 6 wstrzymało się od głosu).

Po reorganizacji nauka w bocheńskich szkołach ma być prowadzona w systemie jednozmianowym.

***

Publiczna Szkoła Podstawowa nr l im. Stanisława Jachowicza w Bochni (granice obwodu)

Andrzeja Benesza, Bernardyńska, Biała, Marii Bielawskiej, Birków, Bracka, Dominikańska, prof. Stanisława Fischera, Piotra Galasa, Garncarska, Julii i Wojciecha Goczałkowskich, Graniczna, Romana Gródeckiego, Gródek Wójtowski, Hutnicza, Franciszka Kaima, Karolina, Skwer Waleriana Kasprzyka, Kącik, Władysława Kiernika, pl. św. Kingi, Kolejowa, Tadeusza Kościuszki, Kowalska, Zygmunta Krasińskiego, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Krótka, Krzeczowska, Krzyżanowicka, Antoniego Langera, św. Leonarda, Adama Mickiewicza, Adolfa Mitery, Nad Babicą, Niecała, pl. gen. Leopolda Okulickiego, Ludwika Piotrowicza, Pod Lipką, pl. gen. Kazimierza Pułaskiego, Tadeusza Rejtana, Różana, Rynek, Rzeźnicka, Sądecka, Henryka Sienkiewicza, Smyków, Solna, Solna Góra, ks. Stanisława Staszica, Storynka, Studencka, 20 Stycznia, Sutoris, Szewska, Trudna, Wąska, Węgierska, Więźniów Oświęcimia, Wojska Polskiego, Wolnica, Wygoda

Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 im. Kazimierza Brodzińskiego w Bochni (granice obwodu)

mjr. Bacy, Brzozowa, Campi, Chodenicka, Antoniego Chwałkowskiego, Tadeusza Czackiego, pl. ks. Antoniego Czaplińskiego, Andrzeja Furdzika, ks. Walentego Gadowskiego, Gazowa, Gołębia, Górników, Edwarda Karasia, Karosek, Konstytucji 3 Maja, Kręta, Lipie, Łany, Na Buczków, Na Kąty, Ofiar Katynia, Oracka, Partyzantów, Piotra Pobiedacza, Polna, ks. Józefa Poniatowskiego, Tadeusza Popka, Proszowska, Jana Ptaśnika, Regis, Józefa Romana, Składowa, Solidarności, Ludwika Stasiaka, Filipa Szewczyka, Targowa, ks. Józefa Tischnera, Trinitatis, Mikołaja Volkmara, Wąwóz, Stefana Wilczyńskiego, Wodociągowa, Za Szybem, Zaułek św. Mikołaja, Stefana Żeromskiego