Reklama

W najbliższą sobotę tj. 13 sierpnia br. Gmina Bochnia zaprasza do Cerekwi, która świętować będzie 690-lecie swojego istnienia.
Z tej okazji o godzinie 13-tej odbędzie się w miejscowym kościele parafialnym msza św., a potem odbędą się części oficjalne i artystyczne związane z Jubileuszem wsi.

Cerekiew to najbardziej na północ wysunięta miejscowość bocheńskiej gminy. Według legendy w tym rejonie osiedli­li się wojownicy tatarscy, którzy byli uczestnikami najazdów chana na ziemie polskie w XIII wieku. Jest także siedzibą parafii pw. św. Wawrzyńca od 1470 roku. Zabytkowy drewniany kościół w Cerekwi został rozebrany i przeniesiony w 1977 r. do Sądeckiego Parku Etno­graficznego. W nowym kościele podziwiać można renesansowy obraz „Chrystusa depczącego grzech” oraz obraz „Matki Bożej z Dzieciątkiem” (przełom XVII i XVIII w.). Ciekawostką jest zawieszony na dzwonnicy dzwon odlany w 1642 r. w Gdańsku przez Gerhardta Benningka.

W Cerekwi znajdują się oddział zamiejscowy przedszkola w ZSG w Bogucicach, świetlica wiejska i ochotnicza straż pożarna.