Twórcze sploty czterech malarzy XIX/XX w.

„Chłopomania” na płótnie – Włodzimierz Tetmajer, Wincenty Wodzinowski, Kasper Żelechowski i Ludwik Stasiak. Spotkanie pod takim tytułem odbyło się w czwartkowy wieczór w Bochni.

Było to pierwsze po wakacjach z cyklu spotkań czwartkowych Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni. Gospodarzem, wieczoru i prelegentem była Agnieszka Truś-Bakalarz, pracownik bocheńskiego muzeum.

Prelegentka omówiła podczas spotkania klimat artystyczny przełomu IXI i XX w. oraz sploty losów twórczych Stasiaka, Tetmajera, Wodzinowskiego i Żelechowskiego. Wszyscy uczyli się malarstwa w Krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, głównie w klasie kompozycji Jana Matejki. Później spotkali się też w Monachium w tamtejszej akademii. Od 1887 r. wystawiali wspólnie obrazy na wystawach zbiorowych. – Wspólnie wybierali się na plenery, spotykali się też na wybranych wystawach – mówi Agnieszka Truś Bakalarz, historyk sztuki z bocheńskiego muzeum.

Na przełomie IXI i XX w. artyści krakowscy zainteresowali się wsią Bronowice. – Wspólne wypady, zwiedzanie, poznawanie Bronowic także ich łączyło. Wiemy, że odwiedzali tam Włodzimierza Tetmajera, że tam malowali.

W stałej ekspozycji bocheńskiego muzeum można obejrzeć obrazy Włodzimierza Tetmajera (widoki z Bronowic), Wincentego Wodzinowskiego (m.in. portret Ludwika Stasiaka).

Spotkanie było jednym z punktów trwających w Bochni obchodów Roku Stasiaka.