Szkoły z powiatu na 7 miejscu w województwie

Spośród 22 powiatów województwa małopolskiego bocheński zajął 7 miejsce w podsumowaniu 4-lecia działalności Małopolskich Zawodów Szkolnych. Aby uzyskać ten wynik, pracują na niego cały rok szkolny, zgłaszając swój udział w poszczególnych zawodach sportowych.

Na etapie powiatowym bocheńszczyzna zajęła I miejsce pod względem ilości startujących dzieci i młodzieży: IMS – 544 osoby, GIMNAZJADA– 1765 osób, LICEALIADA – 1121 osoby. Nawet na etapie zawodów rejonowych nasz powiat uplasował się na wysokim III miejscu pod względem ilości startujących osób, i tak w : IMS brało udział 710 osób, GIMNAZJADA -470 osób, LICEALIADA – 210 osób.W oficjalnej punktacji “Małopolskiego Systemu Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży” szkoły powiatu bocheńskiego niezmiennie od paru lat zajmują wysoką pozycję. W roku szkolnym 2007/2008 znalazły się na 8 pozycji spośród 22 powiatów, natomiast w podsumowaniu 4-lecia zajmują 7 miejsce zostawiając daleko w tyle takie powiaty jak: krakowski, tarnowski czy brzeski.

Zawody przeprowadzane były w trzech kategoriach wiekowych. Uczniowie do lat 13 uczestniczyli w tzw. Igrzyskach Młodzieży Szkolnej i w sumie zajęli 12/13 pozycję wśród powiatów.W finałach wojewódzkich wspaniale spisały się dziewczęta PSP r 5 w Bochni, które były nie do pokonania i w czwórboju lekkoatletycznym, gdzie zajęły I miejsce. Na pochwałę i wyróżnienie zasługuje też drużyna mini piłki ręcznej dziewcząt z wyżej wymienionej szkoły, która zajęła II miejsce, pokonana tylko przez uczennice reprezentujące Kraków.

Na szczególne wyróżnienie i uznanie zasługuje drużyna mini piłki ręcznej chłopców z PSP nr 5, która jako pierwsza od wielu lat zajęła zaszczytne I miejsce w rejonie, po czym w zawodach na szczeblu wojewódzkim wywalczyła 4 pozycję.III miejsce w pływaniu sztafetowym chłopców wywalczała PSP nr 1 w Bochni, natomiast drużyna dziewcząt uplasowała się na 4 miejscu. W indywidualnych zmaganiach w biegach przełajowych w klasyfikacji chłopców z rocznika 1995 powiat bocheński reprezentował Dominik Tabor ze Szkoły Podstawowej w Nowym Wiśniczu, który zdobył 4 miejsce oraz Jakub Więcław ze Szkoły Podstawowej w Lipnicy Murowanej, który uplasował się na 5 pozycji. W indywidualnych biegach przełajowych dziewcząt na 6. pozycji uplasowała się uczennica PSP w Lipnicy Murowanej Magdalena Krzyżak, a 11. miejsce zajęła Kamila Jędryczka z PSP nr 5 w Bochni. W zawodach szachowych III miejsce zajął Michał Mirski z PSP nr 1 w Bochni, na 5. miejscu znalazła się uczennica PSP w Rzezawie Łęczek Weronika. W narciarstwie alpejskim II miejsce wywalczył Kamil Warchoł uczeń PSP nr 1 w Bochni, a jego szkolna koleżanka zajęła 7 miejsce.

Gimnazjada Młodzieży Szkolnej w punktacji powiatów znalazła się na 9 pozycji pośród wszystkich gimnazjów województwa.Na pochwałę zasługują uczniowie Gimnazjum nr 1 w Bochni, z którego zarówno drużyna dziewcząt jak i chłopców w sztafetowych zawodach w pływaniu zajęła II miejsce, dając się pokonać tylko drużynom z Gimnazjum w Tarnowie. W piłce ręcznej chłopcy z Gimnazjum nr 2 w Bochni wywalczyli III miejsce, natomiast w halowej piłce nożnej uczniowie tej samej szkoły znaleźli się na 5. pozycji. Na uznanie zasługuje drużyna chłopców z Gimnazjum w Łapanowie, która w zawodach drużynowych szkolnej ligi lekkoatletycznej zajęła II miejsce.

Licealiada Młodzieży Szkolnej może poszczycić się najlepszym wynikiem spośród pozostałych kategorii wiekowych powiatu bocheńskiego, gdyż w wojewódzkiej punktacji powiatów zajęła 8 miejsce. Na szczególną pochwałę zasługuje drużyna dziewcząt z I Liceum Ogólnokształcącego w Bochni za zajęcie II miejsca w sztafetowych zawodach w pływaniu, gdzie startowało 14 drużyn – w tym 140 zawodniczek. W szachach indywidualnych dziewcząt III miejsce wywalczyła Magdalena Kutyba z ZS nr 2 w Bochni, na 4 pozycji natomiast znalazła się Marzena Zięba z II LO w Bochni. W szachach indywidualnych chłopców na uwagę zasługują też uczniowie ZS nr 3 w Bochni: Adrian Wcisło, który zajął 4 miejsce i jego szkolny kolega Damian Wcisło z miejscem 5.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bochni od wielu lat jest organizatorem opisywanych zawodów. – To tylko dzięki dzieciom i ich wspaniałym wychowawcom możemy pochwalić się tak wysokim miejscem w rankingu – z roku na rok w rywalizacji bierze udział coraz więcej naszych uczniów. Wszystkim uczniom, biorącym udział w zawodach oraz ich nauczycielom i opiekunom serdecznie dziękujemy za udział w opisywanych rozgrywkach – gratulujemy wyników i zapraszamy na kolejną edycję zawodów szkolnych, tym razem już sezonu 2008/09 – mówi dyrektor MOSiR Sabina Bajda

A pierwsze zmagania w ramach Małopolskiego Szkolnego Związku Sportowego już w najbliższy poniedziałek 22 września. Na zawodach miejskich spotkają się reprezentacje bocheńskich szkół podstawowych, które wystartują w biegach indywidualnych. Zawody odbędą się na terenie Lasku Uzbornia, początek o godz. 10.00