Twórczość Ryszarda Kołdrasa w bibliotece krakowskiej AGH

W Bibliotece Głównej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zostanie otwarta wystawa twórczości Ryszarda Kołdrasa, byłego dyrektora Kopalni Soli Bochnia. Prace malarskie i rzeźbiarskie pokazywane będą w dniach od 3 do 24 czerwca. Wernisaż z pokazem filmu na temat życia artysty zaplanowano 3 czerwca o godzinie 13.00.

Ryszard Kołdras (1955 – 1996) inżynier górnik, dyrektor Kopalni Soli w Bochni, malarz, rzeźbiarz, animator kultury. W 1981 r. ukończył Wydział Górniczy AGH, a następnie rozpoczął pracę w kopalni soli w Bochni, która stała się jego wielką pasją. Jako dyrektor doprowadził do utworzenia Uzdrowiska Kopalnia Soli Bochnia, zakończenia generalnego remontu szybu Sutoris i udostępnienia podziemnych wyrobisk dla regularnego ruchu turystycznego. W Kopalni prowadził także działalność kulturalną. Kilka spektakli teatralnych wystawiła tam Scena Plastyczna KUL Leszka Mądzika. Zginął 5 października 1996 w wypadku samochodowym w Jodłówce. Jego imię nosi komora w kopalni soli na poziomie August, przystosowana do funkcji rekreacyjnych i leczniczych.

Zdaniem dyrektora bocheńskiego Muzeum Jana Flaszy w twórczości plastycznej Ryszarda Kołdrasa: odnaleźć można inspiracje i cytaty z wielkiej światowej sztuki, widoczne są też fascynacje średniowiecznym malarstwem tablicowym i malowidłami wczesnorenesansowymi, pobrzmiewają w niej zarówno echa twórczości dawnych mistrzów, jak i artystów znacznie późniejszych: symbolistów oraz surrealistów. Był autorem scen rodzajowych, martwych natur, portretów, aktów i ikon. Dzięki dobrze opanowanej technice laserunku uzyskiwał wrażenie wielowarstwowości malowideł. Rzeźbiąc w drewnie artysta wykonywał ekspresyjne krucyfiksy, twarze Chrystusa w koronie cierniowej, wykonywał też płaskorzeźby związane z historią i legendami bocheńskiej żupy Był ponadto karykaturzystą. Jego charakterystyczne rysunki można odnaleźć w księdze pamiątkowej kopalni i w wydawnictwach promujących uzdrowisko.

Pośmiertne ekspozycje twórczości Ryszarda Kołdrasa pokazywane były w: Miejskim Ośrodku Kultury w Brzesku, Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bochni, w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku oraz restauracji Uczta w Krakowie.