Muzeum: historia bocheńskiego garnizonu

Już za tydzień kolejna, ważna rocznica – napaści sowieckiej na Polskę. Z tej okazji Muzeum w Bochni przypomnie historię żołnierzy z bocheńskiego garnizonu, którzy w dużej mierze padli ofiarami zbrodni katyńskiej.

Pewnie nie każdy wie, że Bochnia przez długi czas byłą miastem garnizonowym. Pewnie jeszcze mniej osób wie o roli bocheńskiego garnizonu w życiu społeczny II Rzeczpospolitej oraz w czasie II wojny światowej. To ciekawa historia uwieczniona na licznych zdjęciach, które obrazują życie ówczesnej Bochni, warto ją bliżej poznać.

– W okresie II Rzeczypospolitej garnizon bocheński zajmował nie tylko istotne miejsce w systemie obronności państwa. Obecność stosunkowo licznego korpusu oficerskiego i żołnierzy, zwłaszcza V Dywizjonu Taborów, zaznaczała się również w życiu samego miasta.(…) Kiedy od początku wybuchu wojny trwała na tyłach Armii „Kraków” powszechna mobilizacja, wielkimi ośrodkami mobilizacyjnymi był nie tylko Kraków, ale również Bochnia – przypomina i podkreśla Jan Flasza, dyrektor bocheńskiego Muzeum.

Właśnie nadarza się okazja poznania losów bocheńskich żołnierzy, gdyż w ramach przypomnienia o 70 rocznicy napaści sowieckiej na Polskę – 17.09.1939 r. Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni zaprasza na Czwartkowe Spotkanie Muzealne. Ryszard Rybka wygłosi wykład: Znaczenie garnizonu bocheńskiego w okresie II Rzeczpospolitej i jego wkład w obronę państwa we wrześniu 1939 roku. Warto dodać, że żołnierze ci w dużej liczbie oddali życie za wolną Polskę, otrzymując strzał w ty głowy z rąk sowieckich w katyńskim lesie.

Spotkanie odbędzie przyszły czwartek (17 września)w Sali Portretowej, rozpoczęcie godzina 17.30.