„PRZEPROSINY: Jan Truś przeprasza Marka Bzdeka za to, że w dniu 15 marca 2024 r. podczas konferencji prasowej przekazał nieprawdziwe informacje, co do kwoty wydatkowanej z budżetu Gminy Bochnia na wynagrodzenia wójta, zastępcy, skarbnika i sekretarza Gminy Bochnia, zarzucając przy tym Wójtowi Gminy Bochnia Markowi Bzdekowi rozrzutność, podczas gdy przekazane podczas konferencji dane dotyczące zarobków w/w osób obejmowały również wynagrodzenia współmałżonków zastępcy wójta oraz skarbnika, niezatrudnionych w Gminie Bochnia, czym wprowadził wyborców w błąd oraz naruszył dobra osobiste Wójta Gminy Bochnia Marka Bzdeka.”

Lepszy start dla dzieci z Gminy Bochnia

Rok szkolny zaczął się już na dobre i choć wójt Jerzy Lysy już od dawna do szkoły nie chodzi, nie zapomniał o niej. Specjalnie dla uczniów i nauczycieli Gmina zadbała o nowe pomoce naukowe oraz dodatkowe środki finansowe.

W gminie Bochnia działa 14 szkół lub zespołów szkół oraz 9 przedszkoli. To właśnie do uczniów i nauczycieli tych placówek skierowany jest projekt „Dobry strat – kluczem do przyszłości”. Dzięki niemu języki obce, informatyka, nauki przyrodniczo – matematyczne oraz przedmioty artystyczne (muzyka, teatr, taniec) będą na jeszcze wyższym poziomie, gdyż do szkół trafią nowe pomoce naukowe.

– Projekt będzie służył realizacji 12 programów rozwojowych w gminnych szkołach podstawowych w latach 2009-2011, weźmie w nim udział 1117 uczniów w wieku 7-13 lat, każda szkoła otrzyma pakiety pomocy dydaktycznych po 42 tysiące zł –
mówi bocheński wójt Jerzy Lysy.

Projekt, który ma na celu przede wszystkim wyrównywanie szans dzieci ze wsi, uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego – Kapitał Ludzki, w ostatni dzień wakacji wójt Jerzy Lysy podpisał stosowną umowę z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Krakowie. – Nasz samorząd od wielu lat stara się, aby dzieci wiejskie, wbrew różnym stereotypom, miały zapewnione dobry start do dorosłego życia. „Klucz do przyszłości” jest kolejnym krokiem – dodaje wójt.

Przedsięwzięcie to pozwoli także na zorganizowanie dodatkowych 27 230 godzin zajęć, nie tylko dzieci na tym zyskają, ale również ich nauczyciele. Przewidywane jest dodatkowe zatrudnienie najlepszych gminnych nauczycieli oraz nauczycieli – specjalistów „z zewnątrz”.
Ponadto w każdej szkole zaplanowano uruchomienie w bieżącym roku szkolnym gabinetów logopedycznych i psychologicznych. W ramach programu sfinansowanych będzie aż 11 500 godzin terapeutycznych.