Sobota: Spotkanie w kręgu kobiet

21 lutego o godz.10.00 odbędzie się spotkanie w kręgu kobiet. Będzie ono miało miejsce w dziecięcym Klubie Orinoko przy ul. Storynka 10, a więc mamy spokojnie mogą przyjść z dziećmi. Rozmowa będzie dotyczyła kobiecej strony biznesu oraz edukacji nieformalnej i jej roli w rozwoju dziecka.

Podczas, gdy mamy rozmawiać będą w kobiecym kręgu, dzieci będą mogły do woli brykać na sali zabaw. Agnieszka, gospodyni Orinoko, opowie, z czym musiała się zmierzyć, aby otworzyć własny biznes, odnaleźć swoją zawodową ścieżkę, a w efekcie stworzyć takie kolorowe miejsce. Będzie okazja zobaczyć je, dotknąć i posłuchać o nim.

Agnieszka opowie także o swoich doświadczeniach w pracy z dziećmi, o sposobach rozwijania dziecięcych zainteresowań i o tym, że telewizor wcale nie jest konieczny do dobrej zabawy. Powie również, czym jest modna w ostatnim czasie edukacja nieformalna, a więc będzie o tym, czego dzieci uczą się najchętniej i w jaki sposób. Ponieważ szkoła nie musi być (a wiemy przecież, że nie jest) jedynym miejscem, w którym zdobywają wiedzę.

Po krótkiej opowieści gospodyni będzie czas na luźne, kobiece rozmowy oraz wymianę kontaktów i porad. Na koniec zaś będzie okazja do porównań, teoretycznych rozważań i dyskusji mam z tym, co dzieci w sposób doświadczalny sprawdzały przez całe spotkanie.

Spotkanie jest darmowe i nie wymaga rejestracji. Odbędzie się o godz. 10.00 w Klubie Dziecięcym Orinoko przy ul. Storynka 10 w Bochni.

Agnieszka Pukowska z wykształcenia filolog i językoznawca z dziećmi pracuje odkąd skończyła 16 lat. Początkowo jako instruktor harcerski i drużynowa zuchowa, później wychowawca kolonijny i wolontariusz w Salezjańskim Ruchu Troski o Młodzież. Następnie przyszedł czas na wychowywanie własnych dzieci, Staszka, Marysi i Janki. Razem z całą rodziną od 6 lat czynnie bierze udział w działaniach, imprezach i wyjazdach grupy Wycieczki Rodzinne, która zrzesza rodziny z Krakowa i okolic lubiące twórczo i aktywnie spędzać czas: góry, rowery, żagle, narty, muzea, parki, warsztaty, rodzinne imprezy.

Pracę naukową zamieniła na własną działalność. W Bochni założyła klub, w którym dzieci mają swoją przestrzeń i czas na wszystko, a ona czas dla dzieci.

Jeśli chodzi o rozwój dzieci jest zwolenniczką podążania za indywidualnymi potrzebami dziecka, a nie ambicjami rodzica, proponowania dziecku ogólnorozwojowych zajęć, zapewniania mu ruchu, sportu, przeżywania przygód w plenerze, zbierania doświadczeń w kontakcie z naturą, wspierania jego zainteresowań.

Jeśli chodzi o edukację, bliska jest jej idea edukacji domowej i szkół demokratycznych. Od kilku lat śledzi dyskusje na te tematy, czyta o doświadczeniach rodziców, którzy podjęli się edukacji swoich dzieci, kibicuje szkole demokratycznej, która od września 2014 roku działa w Krakowie, bierze udział w forach dyskusyjnych dotyczących edukacji dzieci.