Spotkanie z Rafałem Ziemkiewiczem

W przeddzień Święta Niepodległości odbędzie się w Bochni spotkanie z Rafałem Ziemkiewiczem i promocja jego najnowszej książki „Jakie piękne samobójstwo”. Felietony tego autora publikują „Rzeczpospolita”, „Gazeta Polska” i „Niezależna Gazeta Polska” oraz portal Interia.pl.

Spotkanie odbędzie się 10 listopada o godz. 17.00 w sali klubu Biblioteki.

Rafał Ziemkiewicz – pisarz, dziennikarz, publicysta, twórca literatury fantastyczno – naukowej i komentator naszej współczesności – ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim a literatura science fiction i fantasy to ważny obszar jego twórczych zainteresowań i osiągnięć. Jako pisarz zadebiutował w lipcu 1982 roku opowiadaniem „Z palcem na spuście” w tygodniku „Odgłosy”. W tym samym roku za „Cortex cerebri” zdobył nagrodę w konkursie na opowiadanie science fiction w organizowanym przez Naszą Księgarnię, Młodego Technika, Młodzieżową Agencję Wydawniczą i SFan Klub oraz wyróżnienie za opowiadanie „Pilot”. Był współzałożycielem Grupy Literackiej Trust, aktywnym działaczem SFan Klubu, Klubu Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Fantastyki, periodyku SFera oraz Klubu Tfurców, a także redaktorem naczelnym magazynu Fenix.

Prasowe, radiowe i telewizyjne doświadczenie dziennikarskie naszego gościa jest imponujące i niesłychanie różnorodne. Początki jego przygody z publicystyką wiążą się z obowiązkami felietonisty „Najwyższego Czasu!”. W 1995 został stypendystą National Forum Foundation i poszerzał swoje doświadczenie zawodowe w Stanach Zjednoczonych. Z „Gazetą Polską” był związany od początku jej istnienia do 1997 roku. Jego teksty ukazywały się w tygodnikach „Wprost”, „Newsweek Polska” i „Przewodniku Katolickim”. Pojedyncze publikacje można było odnaleźć również w „Polityce”. Współpracował z TV Biznes, radiem Vox FM, TVP1. Przez kilka lat współpracował także z „Rzeczpospolitą” oraz radiem publicznym. Jego profesjonalne doświadczenie zaowocowało ciekawymi projektami realizowanymi w TVP Info, TVP Historia i radiowej Jedynce – mówi Dorota Rzepka, dyrektor bocheńskiej Biblioteki.

Jego felietony publikują „Rzeczpospolita”, „Gazeta Polska” i „Niezależna Gazeta Polska” oraz portal Interia.pl. Współtworzy tygodnik „Do Rzeczy”. Od stycznia 2013 wchodzi w skład rady nadzorczej Telewizji Niezależnej S.A., która zarządza stacją Telewizja Republika. Prowadzi autorską audycję „Salonik polityczny” na antenie tej stacji. Ma za sobą także ciekawy okres doświadczeń scenicznych: od 2007 do 2011 występował z Kabaretem Pod Egidą, głównie w Ośrodku Kultury Ochoty w Warszawie. Współpracę rozpoczął od występów w programie „Dobrze nam tak”, do udziału w którym namówił go Jan Pietrzak. Wśród wydanych przez niego powieści znaleźć można następujące pozycje: „Wybrańcy Bogów”, „Pieprzony los Kataryniarza”, „Walc stulecia”, „Ciało obce”, „Ognie na skałach”, „Żywina”, „Zgred”. Imponująca jest liczba wydanych przez niego opowiadań oraz dorobek publicystyczny, m.in.: „W sieci”- wybór felietonów, „Wkurzam Salon” – biograficzny wywiad rzeka, „Myśli nowoczesnego endeka”, „Uwarzałem, że”.

Najnowsza publikacja Rafała Ziemkiewicza „Jakie piękne samobójstwo” ukazała się w maju br. To książka publicystyczno – historyczna z zawartym w podtytule pytaniem: „Dlaczego Polacy walczyli o swoje zniewolenie?”. Rafał Ziemkiewicz otwiera nią nowy rozdział swojej twórczości. To już nie jest zwyczajna publicystyka, to analiza powodów, dla których na przestrzeni dziejów nasze bohaterstwo obracało się przeciw nam. Czy siedemdziesiąt lat po zakończeniu II Wojny Światowej można już bez kompleksów obalać mity i bajki, którymi karmiono nas z pokolenia na pokolenie? Czy wielka klęska może być początkiem wielkiego sukcesu? Czy wielki sukces może poprowadzić wprost do wielkiej klęski? Może podczas wieczoru promocyjnego uda nam się odpowiedzieć na te i inne pytania – dodaje Dorota Rzepka.