Bazylika Św. Mikołaja bez tajemnic

Wiele interesujących faktów i intrygujących ciekawostek poznali uczestnicy „Wakacyjnej Wędrówki Historycznej po Bochni”, którą poprowadził Jan Flasza. Pierwszym spośród pięciu zaplanowanych miejsc była Bazylika św. Mikołaja.

W piątek punktualnie o godzinie 11.00 wszyscy, którzy chcieli poznać tajemnice największego z bocheńskich architektonicznych zabytków, wyruszyli w historyczną podróż pod przewodnictwem Dyrektora bocheńskiego Muzeum, Jana Flaszy.

Dzisiejsze spotkanie było poświęcone głównie architekturze wzniesionego w ok. 1445 r., w okresie późnego gotyku kościoła oraz jego wystrojowi wewnętrznemu, a zwłaszcza ołtarzom, których w sumie jest piętnaście. Wykonał je w głównej mierze Piotr Kornecki w latach 1762-75, w tym ołtarz główny i siedem ołtarzy bocznych.

Jeden z najwybitniejszych polskich malarzy Jan Matejko również przyłożył rękę do obecnego wyglądu Bazyliki. Wg jego projektu i pod jego kierownictwem odrestaurowano Kaplicę Św. Kingi, tak ważnej dla górniczego miasta jakim jest Bochnia. Sam Matejko wykonał projekt polichromii, ołtarza i stalli.

Piękną historię ma zabytkowy żyrandol ufundowany w 1847 r. przez niektóre z rodzin szlacheckich w ramach podziękowania za uratowanie przed rabacją chłopską 1846r. Umieszczony jest centralnie w nawie głównej, a został sprowadzony z Austrii.

To tylko niektóre z licznych informacji jakie przez ponad godzinę J. Flasza w sposób ciekawy przekazał zebranym. Już za dwa tygodnie (17 lipca) odbędzie się druga wędrówka, tym razem celem będzie Cmentarz przy ul. Orackiej.

null
null
null
null