Reklama

Wystąpienie miasta z RPK: komentarze radnych

Wczoraj radni zdecydowali, że miasto wystąpi ze związku komunalnego do spraw komunikacji miejskiej. Oznacza to, że od 1 stycznia nie będzie już współwłaścicielem RPK. Skąd taka decyzja? Przedstawiamy komentarze radnych.

Przypomnijmy, uchwałę zgłosiły połączone komisje Rozwoju Gospodarczego, Budżetu i Finansów oraz Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.

Piotr Dziurdzia, przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska

Muszę się wypowiedzieć jako sekretarz, czyli jako przewodniczący połączonych komisji. Wniosek nie był mojego autorstwa, ale w pełni go poparłem, podobnie jak wszyscy członkowie komisji. Dlaczego taki wniosek padł? Myślę, że radni rady miejskiej są zmęczeni boksowaniem się podczas ostatnich 3 lat. Kadencja się kończy, a takim nierozwiązanym problemem, którego się wstydzimy, jest RPK. Słyszymy od 3 lat, że sytuacja jest ciężka, przedsiębiorstwu grozi z dnia na dzień upadłość, miasto nie byłoby przygotowane na zorganizowanie z dnia na dzień własnego transportu. Dlatego postanowiliśmy uczynić trochę kroków naprzód i zadecydować, aby to była nasza inicjatywa i wyjść ze związku komunalnego oraz zorganizować własny transport. Dlaczego tak szybko? Ponieważ w statucie związku jest zapis o 6-miesięcznym okresie wypowiedzenia przed końcem roku budżetowego, dlatego jeżeli uchwała zostałaby podjęta po 30 czerwca, najbliższym okresem od którego mogłaby obowiązywać, byłby rok 2011.

Mariusz Trojak, przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego, Budżetu i Finansów

Motywy wyjścia ze związku są bardzo złożone. Wielokrotnie nasza rada podejmowała intensywne próby ratowania przedsiębiorstwa poprzez próbę modyfikowania statutu związku międzygminnego. Żadne takie działania mnie nastąpiły, więc myślę że rada wyczerpała swoje możliwości oddziaływania na związek międzygminny. To było logiczne wyjście.

Ryszard Najbarowski, przewodniczący Rady Miejskiej

Zawsze kierowałem się dialogiem, konsensusem, który byłby dobry dla każdej ze stron. Wydaje mi się jednak, że w tej trudnej sprawie decyzja została podjęta zbyt pochopnie. Nie mam danych ani żadnych analiz, które stwierdziłyby, co będzie w niedalekiej przyszłości, jak będzie funkcjonowała komunikacja miejska, jak będzie funkcjonowała komunikacja na terenach gmin. Wydaje mi się, że w tym przypadku i w tym momencie nikt o tym nie wie, nikt o tym zresztą nie powiedział ani jednego zdania. Dlatego też uważam, że jeżeli pewnych rzeczy do końca nie znam, nie wiem, nie podejmuję decyzji w tej sprawie.

There are 1 comments

  1. Cała załoga RPK dobrze wie że burmistrz(jest przewodniczacym zgromadzenia związku !!!) nigdy nie złożył ani jednego wniosku aby zmienić zapisy w statucie związku gmin , który jest właścicielem RPK !!!!!!!Jeżeli miał swoje propozycje np. ze chce być przewodniczącym rady nadzorczej albo przew. zarządu to NIECH JE POKAŻE PUBLICZNIE !Panie radny Trojak, niech go pan najpierw zapyta a potem opowiada swoje teorie.
    Jeżeli Kosturkiewicz wysłał chociaż jedno(!) pismo to niech je pokaże na konferencji prasowej bo on uwielbia konferencje! Najwięcej darmowych pasażerów jest w mieśce a najbardziej deficytowe kursy są w Rzezawie !!!
    Baba z wozu, koniom lżej !!!