Alarm powodziowy w powiecie brzeskim

W związku z wczorajszymi intensywnymi opadami deszczu w gminach Lipnica Murowana, Gnojnik i Dębno, ogłoszono alarm powodziowy w Gminie Borzęcin. Rzeka Uszwica przekroczyła stan alarmowy o ponad metr.

– Od godziny 22.00 w dniu wczorajszym nastąpił znaczny przyrost stanu wód rzeki Uszwicy w Borzęcinie. Poziom wód rzeki Uszwicy ze stanu 4,05 metra o godzinie 21.30 w dniu wczorajszym podniósł się do stanu 4,70 metra o godzinie 02.30 w dniu dzisiejszym, czyli blisko 70 cm. Między godziną 2.30 – 4.00 w dniu dzisiejszym przeszła kolejna fala powodziowa. Stan alarmowy na rzece Uszwica na godzinę 02.30 przekroczony był o 1,20 metra – donosi Gminny Zespół Reagowania Kryzysowego w Borzęcinie.

Obowiązuje stan alarmu przeciwpowodziowego. Służby podległe wójtowi gminy prowadzą całodobowy dyżur w Urzędzie Gminy i monitoring stanu rzeki Uszwicy i obwałowań. Gminny Zespół Reagowania Kryzysowego zabezpieczył piasek i worki celem podjęcia działań w zakresie obrony przed przelaniem wód rzeki Uszwica lub wystąpieniem przesiąków w obwałowaniach. Jednostki OSP z gminy Borzęcin pozostają w stałym pogotowiu. Pomoc w razie konieczności zadeklarowały jednostki OSP i samorząd z gminy Radłów.

Poziom wód rzeki Uszwicy na wodowskazie w Borzęcinie na godzinę 04.30 wynosił 4,60 metra.

Przypomnijmy, że od wczoraj tj. 23 czerwca od godziny 08.20 w gminie Borzęcin obowiązuje stan alarmu przeciwpowodziowego. Wówczas na wodowskazie w Borzęcinie zarejestrowano nie notowany od 8 lat, czyli od powodzi w 2001 roku poziom wód rzeki Uszwicy – 4,92 metra.

Wojewódzkie Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie ostrzega przed intensywnymi opadami deszczu do godziny 20.00 dnia dzisiejszego. Na całym obszarze Małopolski przewiduje się wystąpienie opadów deszczu w wysokości 30 mm/24 h, punktowo do 50 mm.

W związku z prognozowanymi opadami deszczu w zlewni Uszwicy oraz Dunajca istnieje ryzyko gwałtownego wzrostu stanów wody. Z tego względu niebezpieczne może się okazać przebywanie nad brzegami rzek. Istnieje też zagrożenie dla obszarów zalewowych. Przewidywane są burze z lokalnie występującymi opadami gradu oraz z silnym wiatrem.

Może to powodować zakłócenia pracy urządzeń elektrycznych, szkody w drzewostanie, utrudnienia w komunikacji, a nawet uszkodzenia budynków. Może się też pojawić zagrożenie pożarowe.

null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null