Wozy bojowe i tajne służby w MDK

Już od jutra w Miejskim Domu Kultury można oglądać wystawę fotograficzną Stanisława Markowskiego zatytułowaną „Ojczyzno Moja. Ojciec Święty Jan Paweł II i Polska w Czas Bólu i Nadziei 1979 – 1989”. Wystawa potrwa do 28 września.

Z okazji kolejnej rocznicy Polskiego „Sierpnia” i „Solidarności” oraz zbliżającej się rocznicy 30.lecia wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża, MDK proponuje wszystkim bochnianom i turystom zwiedzenia wystawy, której celem jest pokazanie więzi i wspólnoty między ludźmi przełomu lat 1979 – 1989 oraz wydarzeń, które miały wówczas miejsce.

Wystawa stanowi wycinek z kilkunastu tysięcy ujęć, jakie twórca wykonał w ostatniej dekadzie PRL. Obrazują one ówczesną rzeczywistość w sposób dokumentalny, z całą brutalnością i bezwzględnością władz, bólem i nadzieją w oczach mieszkańców zniewolonego kraju. Kolejne kadry ukazują wozy bojowe na ulicach, protestantów bezlitośnie pałowanych przez tajne służby i inne przejmujące sceny z tamtych lat, które dziś wydają się tak nierealne.

Inne zdjęcia upamiętniają pielgrzymkowe wizyty Jana Pawła II w Polsce, którego Stanisław Markowski znał z czasów, zanim arcybiskup krakowski Karol Wojtyła objął Stolicę Piotrową.

Autor wystawy – Stanisław Markowski urodził się w Częstochowie w 1949 r. Zadebiutował w 1971 r. ekspozycją „Klimaty Krakowa”. W swoich zdjęciach posługuje się fotografią reportażową. Przełomowym w jego życiu stał się rok 1980, kiedy to poświęcił się z wielką pasją fotografii społeczno-politycznej. Dokumentował z niezwykłą ekspresją walkę społeczeństwa polskiego z dyktaturą komunistyczną.

Autor albumów, m.in.: „Droga św. Franciszka z Asyżu”, „Fotografie z lat 1980-89”, „Kamienice Krakowa”, „Katedra Wawelska”, „Fascynacje – ziemia polska”, „Dwór Polski”. Twórca muzyki do pieśni „Solidarni” ze słowami Jerzego Narbutta, nieoficjalnego hymnu „Solidarności”. W 1988 r. Stanisław Markowski został wyróżniony Nagrodą Niezależnych Dziennikarzy im. Eugeniusza Lokajskiego.