Kopalnia od dziś z certyfikatem UNESCO

Władze bocheńskiej kopalni soli odebrały w poniedziałek certyfikat wpisu na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Uroczystość organizowana przez ministra kultury miała miejsce w Sali Senatorskiej na Wawelu.

Decyzja o tym, że bocheńska kopalnia soli trafiła na listę UNESCO zapadła 23 czerwca. Do tej pory władze żupy nie dostały jednak oficjalnego potwierdzenia tego faktu. Stało się to dopiero 2 grudnia na Zamku Królewskim na Wawelu. Uroczystość obejmowała prezentację wpisanych na listę UNESCO polskich obiektów: drewnianych cerkwi w polskim i ukraińskim regionie Karpat oraz Królewskich Kopalni Soli w Wieliczce i Bochni. Te ostatnie prezentował prezes kopalni w Bochni Krzysztof Zięba.

Później nastąpiło uroczyste wręczenie dyplomów administratorom wspomnianych obiektów. Dokonali tego Piotr Żuchowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Generalny Konserwator Zabytków, a także prof. Sławomir Ratajski, sekretarz generalny Polskiego Komitetu ds. UNESCO.

Odebranie certyfikatu to zwieńczenie długotrwałego procesu starań o wpis bocheńskiej kopalni na prestiżową listę. Na certyfikacie będzie logo, którym będzie można posługiwać się w materiałach promocyjnych obiektu, będzie też napisana nazwa tego nowego miejsca. Mówimy bowiem o trzech obiektach, ale jednym miejscu: są to Królewskie Kopalnie w Wieliczce i Bochni, a obiekty to Kopalnia Soli Wieliczka, Kopalnia Soli Bochnia i Zamek Żupny w Wieliczce – mówił przed uroczystością Krzysztof Zięba, prezes zarządu kopalni.

Kopalnia Soli Bochnia to drugi po kościele św. Leonarda w Lipnicy Murowanej obiekt wpisany na listę UNESCO.