Reklama

Ekipa z Bochni planuje wyprawę do Skandynawii

Skandynawia najczęściej kojarzy się z surowym klimatem, stadami reniferów oraz fiordami. Ale to tylko część prawdy o tym wspaniałym zakątku na ziemi. Każdy kto raz odwiedzi Norwegię czy Szwecję, ulega wielkiej fascynacji tymi krajami i z przyjemnością tam wraca. Turyści są zafascynowani dziewiczą przyrodą, pięknymi górami, płaskowyżami czy wyspami. Warto wspomnieć, że w lecie klimat jest zbliżony do polskiego, ale nie ma tam raczej upałów, choć bywają wyjątki. Niezapomnianym przeżyciem w czerwcu i lipcu są białe noce (półmrok w środkowej Norwegii i słońce o północy za kołem polarnym, np. Lofoty).

Skandynawia jest najrzadziej zaludnionym miejscem w Europie. Jest to kraina reniferów, łosi, dziewiczych lasów, rwących rzek i dzikich gór pokrytych lodowcami. Największą atrakcją Skandynawii jest możliwość obcowania z dziką przyrodą, co turyści cenią sobie najbardziej.

Biuro Usług Turystycznych „Żagiel” oraz Jakub Dąbrowski (Przewodnik Tatrzański, Pilot Wycieczek) zapraszają na wyprawy do Norwegii. W lipcu 2014 planujemy: wyprawę rowerowa na Lofoty za kołem podbiegunowym oraz wyprawę górsko-krajoznawczą w góry Jotunheimen oraz płaskowyż Hardangervidda. Poniżej kilka informacji o poszczególnych rejonach, a tutaj szczegółowe programy wraz z kalkulacją cenową: http://zagiel-travel.pl/?cat=39

Lofoty – najpiękniejsze wyspy świata położone w północnej Norwegii, tuż za kołem podbiegunowym zachwycają postrzępionymi graniami górskimi wystającymi wprost z wody o zboczach zielonych i skalistych. W dole malownicze wioski, których mieszkańcy od lat zajmowali się rybołówstwem. To właśnie tutaj za sprawą ciepłego prądu Golfsztrom płyną zimą ławice ryb, dlatego też wiosną powietrze przepełnione jest zapachem suszonego dorsza. Obecnie kolorowe, budowane na palach domki rybaków (rorbuery) wykorzystywane są w dużej mierze na cele turystyczne i stanowią nieodłączny element tego krajobrazu.

Najważniejsze cztery wyspy Lofotów Moskenesoy, Flakstadoy, Vestvagoy, Austvagoy połączone są ze sobą mostami. Przez wyspy te prowadzi droga E10, uznana za Narodową Trasę Turystyczną.

Góry Jotunheimen – najwyższe góry w północnej Europie i całej Skandynawii. Jest tam ponad 200 szczytów przekraczających 1 900 metrów wysokości, w tym najwyższe dwa szczyty Półwyspu Skandynawskiego Galdhopiggen (2469m) i Glitterind (2452m). Mekką dla alpinistów jest łańcuch górski Hurrungane za szczytem Store Skagastølstind (2403m). Nazwa „Jotunheimen” nadana górom przez norweskiego poetę oznacza „dom gigantów”. Kształt dolin wskazuje na działalność lodowców, które zostawiły po sobie liczny materiał skalny w formie moren. Spotkać tam można stada dzikich reniferów, bogatą roślinność, w tym m.in. jaskier lodnikowy, dębik ośmiopłatkowy czy różne odmiany skalnic.

Płaskowyż Hardangervidda – największy górski płaskowyż w północnej Europie, gdzie występują najliczniejsze stada ostatnich dzikich reniferów. Ze względu na panujący klimat subarktyczny spotkać tam można arktyczne rośliny i zwierzęta (lis arktyczny, sowa śnieżna). Na płaskowyżu dominują łagodne wzgórza i rozlegle równiny urozmaicone jeziorami, lodowcami i wodospadami. Dużą atrakcją cieszy się wisząca skała zwana „Językiem Trola”

Zdjęcia z zeszłorocznej wyprawy

Więcej informacji i zapisy: biuro@zagiel-travel.pl, tel. 603316886