Kopalnia ma szansę na 24,5 mln zł z UE

Kopalnia soli w Bochni ma szansę na duże pieniądze z Unii Europejskiej. Niebawem przedsiębiorstwo stanie się spółką skarbu państwa, a to da mu możliwość występowania o zewnętrzne dotacje.

W nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej kopalnia soli w Bochni ma szansę na duże pieniądze. Niebawem przedsiębiorstwo stanie się spółką skarbu państwa, a to da mu możliwość występowania o zewnętrzne dotacje. Zakres planowanych robót jest imponujący.

W sierpniu zarząd województwa małopolskiego zatwierdził kontrakt terytorialny dla Małopolski. Ustalona jest w tym dokumencie wstępna lista przedsięwzięć rekomendowanych do objęcia finansowaniem ze środków unijnych w perspektywie finansowej 2014-2020. W punkcie dotyczącym wspierania obiektów dziedzictwa UNESCO i Pomników Historii znalazła się Kopalnia Soli Bochnia. Nazwa projektu brzmi: „Prace konserwatorskie, zabezpieczające i adaptacyjne w podziemnych wyrobiskach Kopalni Soli Bochnia”.

Do tych projektów zostały zgłoszone prace związane z ochroną zabytkowych wyrobisk kopalni przed nadmierną wilgocią oraz prace konserwatorskie w kaplicach św. Kingi, św. Józefa, Krucyfiks i Aniołów Stróżów. Oprócz tego planowane są prace zabezpieczające w zabytkowej komorze Ważyn oraz dojścia do komory Ważyn na poziomie trzecim Sienkiewicz. Najważniejszym i najodważniejszym zadaniem jest zabezpieczenie i konserwacja zabytkowych wyrobisk na poziomie piątym Podmoście oraz adaptacja zabytkowych komór na tym poziomie do celów sanatoryjno-rekreacyjnych – wylicza Krzysztof Zięba, zarządca komisaryczny kopalni.

Dofinansowanie dotyczyłoby nie tylko zabezpieczenia wyrobisk, ale również wykonania niezbędnych instalacji technologicznych, które pozwolą na prowadzenie sanatorium. Przewidzieliśmy również zabezpieczenie zabytkowych schodów Tesch położonych między poziomem piątym Podmoście a poziomem August. Są one w tej chwili w ogóle nie udostępnione dla turystów, znajdują się na zachód od szybu Campi. Przewidujemy też modernizację i zabezpieczenie szybika Ważyn łączącego poziom August z komorą Ważyn.

Zdaniem Krzysztof Zięby, kluczowym elementem planowanej modernizacji jest otwarcie zupełnie nowego poziomu (Podmoście) obecnie zamkniętego dla turystów. Utworzenie dla pensjonariuszy podziemnego sanatorium pozwoli nam myśleć o komforcie dla zwiększonej liczby turystów, jakiej spodziewamy się w przyszłych latach – dodaje.

Koszt planowanych w kopalni prac szacowany jest na 24,5 mln zł.