XIII-wieczny Korczyn w Bochni

Muzeum im. Stanisława Fischera i Wydział Promocji i Rozwoju Miasta Urzędu Miejskiego w Bochni tylko do 8 września czekają na chętnych, którzy chcieliby wziąć udział w tworzeniu żywego obrazu pt. „Nadanie praw miejskich Bochni w 1253 roku”.

Żywy obraz zostanie ułożony 28 września na dziedzińcu Muzeum im. Stanisława Fischera. To zaplanowane z dużym rozmachem przedsięwzięcie organizowane przez Muzeum oraz Wydział Promocji i Rozwoju Miasta koordynują Agata Kufta-Pletty ze Szkoły Podstawowej Nr 5 oraz dyrektor Muzeum Jan Flasza. Organizatorzy mają nadzieję, że znajdzie się odpowiednia liczba aktorów tego przedsięwzięcia.

Akces zgłosiła już na przykład grupa rycerska skupiona wokół Jarosława Przybyło. Są też inni chętni pragnący wziąć udział w zabawie. Główne role są wciąż do obsadzenia – księcia Bolesława, jego małżonki Kingi, matki księcia – Grzymisławy, biskupa krakowskiego Prandoty, dostojników świeckich i duchownych księstw krakowskiego i sandomierskiego przebywających wówczas w Korczynie i będących świadkami doniosłego wydarzenia. Pozostają liczne role drugoplanowe – rycerstwa, dworzan, panien dworu itp. Zatem każdy, niezależnie od płci i wieku, kto zgłosi chęć udziału w powstawaniu „żywego obrazu”, znajdzie w nim swoje miejsce.

Organizatorzy planują wypożyczenie strojów z magazynów teatralnych, aby dodać obrazowi barwy i zbliżyć go do epoki – czyli połowy XIII wieku. Nie przewiduje się form dialogowanych, a jedynie komentarz czytany przez narratora. Całość będzie można sfotografować „na wieczną rzeczy pamiątkę”, jako dowód aktywnej postawy mieszkańców Bochni we wspólnym odtworzeniu historii swojego miasta.

Ponieważ czasu zostało już nie wiele, pomysłodawcy proszą o deklaracje odnośnie uczestnictwa w nieprzekraczalnym terminie do 8 września. Zgłoszenia (nazwisko i imię, adres, nr telefonu ewentualnie e-mail) należy kierować pocztą na adres: Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni, Rynek 20, 32 – 700 Bochnia z dopiskiem: „Żywy obraz”. Można to również uczynić za pośrednictwem poczty elektronicznej: muzeum@bochnia.pl lub telefonicznie: (014) 612 32 85, (014) 612 24 26 kontaktując się z Janem Flaszą.