„PRZEPROSINY: Jan Truś przeprasza Marka Bzdeka za to, że w dniu 15 marca 2024 r. podczas konferencji prasowej przekazał nieprawdziwe informacje, co do kwoty wydatkowanej z budżetu Gminy Bochnia na wynagrodzenia wójta, zastępcy, skarbnika i sekretarza Gminy Bochnia, zarzucając przy tym Wójtowi Gminy Bochnia Markowi Bzdekowi rozrzutność, podczas gdy przekazane podczas konferencji dane dotyczące zarobków w/w osób obejmowały również wynagrodzenia współmałżonków zastępcy wójta oraz skarbnika, niezatrudnionych w Gminie Bochnia, czym wprowadził wyborców w błąd oraz naruszył dobra osobiste Wójta Gminy Bochnia Marka Bzdeka.”

Chórzyści z Bochni wykonali „Credo” Pendereckiego

Bocheński Chór Chłopięcy „Pueri Cantores Sancti Nicolai” wystąpił w koncercie finałowym Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie. Wśród wykonawców były tak znane zespoły, jak Chór Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego i Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus.

Partie solowe zaśpiewali znakomici artyści: Sally du Randt (sopran), Kerstin Eder (mezzosopran), Helena Zubanovich (alt), Ondrej Šaling (tenor) i Krzysztof Szumański (bas-baryton). Koncert odbył się w niedzielę, w kościele św. Katarzyny w Krakowie. Zespoły wykonały „Credo” – monumentalne dzieło Krzysztofa Pendereckiego, napisane na pięć głosów solowych, chór chłopięcy, mieszany i orkiestrę. Całością dyrygował Maciej Tworek.

To nie pierwszy kontakt bocheńskiego zespołu z wybitnym polskim kompozytorem, jak i jego muzyką. Śpiewający chłopcy rok temu wykonywali partie chóralne w Pasji wg św. Łukasza. Telewizyjna premiera tego muzycznego spektaklu, którym dyrygował maestro Krzysztof Penderecki, a reżyserował Grzegorz Jarzyna, odbyła się cztery miesiące temu na antenie telewizyjnej Dwójki. Tym razem chór zaśpiewał partie chłopięce utworu, który powstał nieco później, bo piętnaście lat temu. Dzieło to, zdaniem krytyków muzycznych, znakomicie łączy partie chórów, solistów i orkiestry, tworząc potężną, przekonującą całość. Jest prostsze w odbiorze od wcześniejszych, skrajnie awangardowych utworów, które szokowały słuchacza swoją nowoczesną brzmieniowością.

To wielkie wyróżnienie dla nas. Tym bardziej, że zaproszenie kierowane jest już po raz kolejny – mówi ks. Stanisław Adamczyk, dyrygent i założyciel chóru.

Koncert zakończył się owacjami na stojąco, a melomani nie szczędzili słów uznania dla wykonawców.

***

Festiwal organizowany jest od 2005 r. przez Stowarzyszenie Muzyki Polskiej, powołane przez grupę menedżerów kultury, muzykologów i miłośników sztuki. Jego ideą jest prezentowanie wartościowych dzieł polskich kompozytorów, powstałych od średniowiecza po współczesność oraz konfrontowanie ich z muzyką światową.