Święto bocheńskiego muzeum – co nas czeka w niedzielę

W tą niedziele odbędzie się już VIII edycja Muzealiów w Bochni. Wstęp na teren obiektu jest w tym dniu wolny a godziny jego otwarcia wydłużone. Wydarzenie to jest związane z niedawno obchodzonym Międzynarodowym Dniem Muzeów.

Tegorocznym Muzealiom będzie towarzyszyło hasło „Bochnia na szlaku”. – Chcemy pokazać to miasto i oczywiście rejon bocheński jako tereny położone przy szlakach: na ważnym szlaku wiodącym z Krakowa na wschód i na południe, czyli na Ruś i na Węgry – powiedział Jan Flasza, dyrektor bocheńskiego Muzeum.

Poza zwiedzaniem stałej ekspozycji czekają również inne atrakcje m.in. koncerty, pokazy, prezentacje. Otwarta zostanie również wystawa „50 na 50”, czyli pięćdziesiąt eksponatów na pięćdziesiąt lat istnienia muzeum, które przypada właśnie w tym roku. Odbędzie się także spotkanie z Marią Teresą Lisek i Krzysztofem Kasprzykiem z jego najemnikami bocheńskimi.

Muzealia 2009 „Bochnia na szlaku” – niedziela 24 maja

12.00 – uroczyste otwarcie wystawy jubileuszowej 50/50. Tańce polskie w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Siedlecanie”.
16.00 – „Zakopiański Stradivarius – utajone pasje. O warsztacie Franciszka Marduły”. Spotkanie z Teresa Maria Lisek, autorka książki o znakomitym lutniku z Zakopanego.
17.00 – Krzysztof Kasprzyk i Najemnicy Bocheńscy zaprezentują wykonane przez siebie ubiory kupców wikińskich z terenu Rusi.
17.30 – „W stronę Lewantu i dalej” Koncert Zespołu Polskiego Marii Pomianowskiej. Słowo wstępne „Stanisław Fischer o Bochni i handlu lewantyńskim” – Jan Flasza.

Od godziny 10.00-19.00 można będzie obejrzeć wystawy
„Dwie dzwonnice – podzwonne dla zabytku”. Prezentacja pamiątek po tragicznych pożarach, które na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat strawiły cenne obiekty w Bochni i w Łapczycy.
„Sól jest…kolorowa” – akwarele Stanisława Fischera wykonane w pierwszej połowie XX wieku, przedstawiające podziemne wyrobiska kopalni soli w Bochni.