Podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej z nowymi komputerami

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Łapanowie mają nową pracownię komputerową. Sprzęt został kupiony za pieniądze z lutowej aukcji prac uczestników WTZ w Łapanowie zorganizowanej przez Katolickie Stowarzyszenie Przyjaciół Niepełnosprawnych „Otwarte Serca” w Łapanowie.

W trakcie licytacji zebrano ponad 31 tys. zł, z których ponad połowa została przeznaczona na zakup sprzętu. Do pracowni informatycznej kupiono 8 komputerów, a meble ufundowali sponsorzy. W warsztatach Terapii zajęciowej w Łapanowie bierze udział 40 osób niepełnosprawnych z południowej części powiatu bocheńskiego.

W okolicznościowym spotkaniu uczestniczyli starosta Jacek Pająk, ks. Tadeusz Jarzębak – prezes Stowarzyszenia prowadzącego WTZ, Elżbieta Paczyńska – dyrektor PCPR, Jolanta Drożdż – kierownik WTZ, osoby niepełnosprawne objęte rehabilitacją w WTZ wraz z rodzinami oraz kadra instruktorów Warsztatu.

Komputery konieczne do wyposażenia pracowni zostały zakupione ze środków finansowych zebranych podczas lutowej aukcji prac uczestników WTZ w Łapanowie zorganizowanej przez Katolickie Stowarzyszenie Przyjaciół Niepełnosprawnych „Otwarte Serca” w Łapanowie. W aukcji uczestniczyło 66 osób. Zaproszeni goście wylicytowali 111 prac, w tym obraz i oryginalne egipskie papirusy podarowane przez Janinę Stachurę z Biskupic oraz Małgorzatę Czuba z Wieliczki, dziewczęcy strój krakowski podarowany przez Annę i Stanisława Łukasików z Kierlikówki oraz 30 wiejskich jaj podarowanych przez Bernadettę i Kazimierza Szostaków z Wieruszyc. Licytację prowadziła Wanda Drożdż, która na co dzień jest rehabilitantką w WTZ.

Na terenie Powiatu Bocheńskiego funkcjonują dwa warsztaty terapii zajęciowej. Jednostkami prowadzącymi WTZ na podstawie umów z Powiatem Bocheńskim są Bocheńska Spółdzielnia Inwalidów w Proszówkach i Katolickie Stowarzyszenie Przyjaciół Niepełnosprawnych „Otwarte Serca” w Łapanowie.

W 2013 r. w zajęciach WTZ na terenie Powiatu Bocheńskiego (w Proszówkach i w Łapanowie) uczestniczy 85 osób niepełnosprawnych. Celem funkcjonowania WTZ jest pozyskanie lub przywrócenie uczestnikom indywidualnych umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia.

Koszty działalności WTZ pokrywane są ze środków PFRON, ze środków własnych Powiatu Bocheńskiego i z budżetów niektórych Gmin z terenu Powiatu Bocheńskiego, które udzieliły Powiatowi pomocy finansowej (w ubiegłym roku były to Gmina Drwinia, Gmina Łapanów, Gmina Lipnica M. i Gmina Rzezawa).