Przeżyj przygodę z teatrem

Organizowany w tym roku tydzień teatralny ma nie tylko zainteresować sztuką, ale także przybliżyć współczesny teatr amatorski. Przez siedem dni Bochnia stanie się ośrodkiem sztuki teatralnej.

Cały tydzień będzie przebiegał pod hasłem „Klasyka a współczesność. Słowo, forma, ekspresja”. Będzie on podzielony na dwie części główne. Pierwsza będzie dotyczyła klasyki, druga współczesności. Termin tygodnia teatralnego nie jest jeszcze do końca znany, wiadomo jednak, że będzie to data zbliżona do obchodów Dni Bochni.

W kinie będą prezentowane przedstawienia z Teatru Telewizji m.in. „Trzy siostry” Czechowa w reżyserii Bardiniego, „Dziady” w reżyserii Swinarskiego i Englerta. – Będą to same sztuki klasyczne, ale też lżejszy repertuar komediowy dla szerszego grona – powiedział Piotr Majewski, instruktor grupy teatralnej działającej przy MDK.

Wieczorami będą się odbywały spektakle. – Przygotuje je grupa, którą ja prowadzę, a także druga, zaprzyjaźniona z Domu Kultury w Skawinie. Będą to sztuki współczesne. I to będzie właśnie to zderzenie twórczości współczesnej, takiej którą można zobaczyć w teatrze, i tych sztuk klasycznych, które będą wyświetlane w kinie. Ważne jest, żeby Ci ludzie którzy przyjdą, zobaczyli co to nich trafia – czy to będzie klasyka, czy bardziej sztuki współczesne – dodał Piotr Majewski.

Wśród zaprezentowanych spektakli znajdą się „Nocny autobus” Tomasza Walczaka i „Nuda” Grzegorza Sławińskiego. – To są takie typowe sztuki współczesne, zawieszone w naszej rzeczywistości – podkreślił instruktor grupy teatralnej.

Po każdym spektaklu będzie zorganizowane krótkie spotkanie aktorów z widzami, żeby każdy mógł się to teatru zbliżyć, zadać pytanie, dowiedzieć się czegoś nowego.

Chcieliśmy jeszcze zorganizować warsztaty dramy. To jest taka forma aktywności scenicznej związanej również z terapią przez teatr. Byłoby to przeznaczone dla instruktorów teatralnych i ludzi, którzy pracują w placówkach opiekuńczych, opiekują się dziećmi niepełnosprawnymi, trudnymi. Żeby pokazać w jaki sposób można z nimi pracować, dać kilka wskazówek. Nie wiadomo jeszcze, czy uda nam się ten pomysł zorganizować – powiedział Piotr Majewski.

Z okazji tygodnia teatralnego zostanie również ogłoszony konkurs. Szczegóły nie zostały jeszcze ustalone, ale ogólny zarys idei jest już znany. – Trwający przez rok konkurs będzie dotyczył napisania sztuki dramatycznej pisanej przez młodzież, dla młodzieży. Tak, aby większość obsady przy jej wystawianiu stanowili młodzi ludzie. Będzie istniała jakoś górna granica wieku piszących – opowiedział o kolejnym pomyśle Piotr Majewski.

Tydzień teatralny na zaciekawić i zachęcić do dalszej przygody z teatrem. – Nie chce żeby ten tydzień przekształcił się w jakiś konkurs grup. To ma być prezentacja zespołów amatorskich, żeby mieli okazje się pokazać, bo nie zawsze mają do tego możliwość. To nie ma być rywalizacja, tylko czyste spotkanie aktora z widzem – powiedział podsumowując plan tygodnia teatralnego Piotr Majewski.

null
null
null