DKF: BULBA MOVIE – Festiwal Kina Białoruskiego oraz spotkanie z jego twórcami

17 maja DKF Maciste i kino Regis będą gościć twórców Festiwalu Filmu Białoruskiego – BULBA MOVIE. Janusz Gawryluk oraz Piotr Dudanowicz porozmawiają z widzami o kondycji współczesnego kina białoruskiego.

Będzie też okazja zobaczyć najciekawsze tytuły, które zostały zaprezentowane na dwóch dotychczasowych edycjach BULBY.

Na projekcję złożą się cztery filmy – zarówno fabuły, jak i dokumenty – które w syntetyczny sposób znakomicie reprezentują panoramę współczesnego kina białoruskiego:

1. Zadupie, reż. Ihar Aśmiałowski (fab., 30 min.)
Bohaterka filmu, piękna Aksana, marzy o wyjeździe z białoruskiej prowincji. W tym celu koresponduje z bogatym Niemcem. Ale w wiosce w której mieszka jest jeszcze dwóch kawalerów zainteresowanych żeniaczką z Aksaną, co prowadzi do wielu nieporozumień i niespełnionych nadziei. W filmie można zobaczyć pełne życia charaktery, dużo humoru i liryczną chwytającą za gardło muzykę.

2. Przypadki pacana, reż. Siarhei Łaban (fab., 56 min.)
Pierwszy białoruski film offowy. Jura, normalny chłopak z jednej dzielnic Mińska pokłócił się ze swoją dziewczyną. W poszukiwaniu duchowej równowagi postanawia znaleźć sobie dobrą pracę. Jednak na drodze Jury staje piękna nieznajoma Nastia, działaczka jednej z partii demokratycznych na Białorusi. Jura dowiaduje się, że w jego kraju istnieje jakaś tam opozycja, która zmaga się z jakąś tam dyktaturą. Główny bohater nieświadomie wplątuje się w gąszcz politycznych intryg…

Media o Przypadkach pacana:
Niskobudżetowe kino o aktualnej tematyce. Zrobione w formie współczesnego wideoklipu, z wykorzystaniem animacji i efektów komputerowych. („Inne kino”)
Obraz bardziej przypomina w swoim stylu „Dogmę” Larsa von Triera niż „Lenina w październiku. („Komsomolska Prawda”)
Pierwsza próba kinematografii białoruskiej ukazania współczesnej tematyki młodzieżowej („Białoruska Diełowoja Gazeta”)

W tym znakomitym filmie dużo jest humoru i żartu, które obrazują naszą białoruską rzeczywistość. Twórcy bez skrępowania używają mocnych, wulgarnych dialogów i więziennych piosenek. (Film.ru)
Uszy im trzeba powykręcać za taką twórczość! (prezydent Aleksander Łukaszenka)

3. Proste rzeczy, reż. Arciom Łobacz, (dokument, 11 min.)
Kim jest “białoruski chłop”? Ten film opowiada o białoruskim bohaterze od sochy. Jeżeli zrozumiesz i poczujesz bohatera filmu, wówczas zbliżysz się do pojmowania duszy prostego Białorusina.

4. Włóczęga nie wróci, reż. Aleś Łapo (dok., 14 min.)
395 dni, 25 tyś. kilometrów, 13 państw Ameryki Północnej i Południowej… Po długiej podróży Kirył Kraucou wrócił na Białoruś, aby dać nowe życie wymarłej wiosce, zacząć rozmawiać po białorusku i po prostu przyjmować gości…

___
Uczestnicy debaty:

Janusz Gawryluk – absolwent Państwowej Szkoły Cyrkowej w Julinku, filologii białoruskiej i dziennikarstwa (Laboratorium Reportażu) na UW. Autor kina offowego. Pomysłodawca i organizator Warszawskiego Festiwalu Filmowego „Bulbamovie”. Pracuje w telewizji Belsat TV (www.belsat.eu) nadającej niezależne programy dla odbiorców na Białorusi.

Piotr Dudanowicz – miłośnik języka białoruskiego, znawca kultury białoruskiej, propagator niezależnej białoruskiej sceny muzycznej, sympatyk słowiańskich kultur, podróżnik, uczestniczył w produkcji filmów dokumentalnych Mirosława Dembińskiego o sytuacji na Białorusi – Lekcje Białoruskiego i Muzyczna Partyzantka.

Debatę poprowadzi Jacek Dziduszko.
__
DKF Maciste prezentuje: BULBA MOVIE – Festiwal Kina Białoruskiego
data: 17 maja (piątek), godz. 19:00
kino Regis, mała sala, wstęp wolny
Projekt dofinansowany ze źródeł PISF