W sobotę szukamy ratunku dla Agnieszki. Będziesz?

W sieci pojawił się filmik, promujący sobotnią akcję poszukiwania dawcy szpiku kostnego dla Agnieszki Waligóry z Bochni. Znane bocheńskie twarze deklarują swój udział w kampanii.

Mam na imię Agnieszka. Mam 25 lat i pochodzę z Bochni. Moja pasja jest taniec oraz muzyka. Jestem osoba pogodna i otwarta, staram się czerpać z życia tyle ile się da. Lubię pomagać innym i już od dziecka wiedziałam ze będę pielęgniarką. Miesiąc temu zachorowałam na ostrą białaczkę szpikową. Żadna z moich sióstr nie jest moim bliżniakiem genetycznym. Apeluje do wszystkich ludzi o dobrym sercu, aby podjęli świadomą decyzję o rejestracji jako potencjalni dawcy szpiku. To nic nie boli, a może uratować życie. Moim marzeniem jest wyzdrowieć, chcę się cieszyć życiem tak jak dawniej. Pomóżcie! – zachęca Agnieszka Waligóra w ulotce promującej dzień dawcy.

Fundacja DKMS Polska organizuje „Dzień Dawcy Szpiku dla Agnieszki i Innych” Dnia 16 marca na terenie przychodni CenterMed przy ulicy Kazimierza Wielkiego 13 będziesz mógł zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku. Dzięki temu, być może właśnie Ty uratujesz życie Agnieszce lub innemu choremu.

Dotychczas w DKMS Polska zarejestrowało ponad 300 tysięcy potencjalnych dawców szpiku. Niestety, to wciąż mało. W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi (tzw. białaczka). Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. Dlatego potrzebujemy Twojej pomocy i zaangażowania. Każdy nowy zarejestrowany potencjalny dawca szpiku to kolejna szansa na nowe życie dla pacjentów z białaczką i innymi nowotworami krwi.

Rejestracja zajmuje tylko chwilę i polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu 4 ml krwi (opcjonalnie wymazu z policzka).

Więcej informacji na temat tego, kto może zostać dawcą oraz jakie są sposoby pobrania szpiku i komórek macierzystych znajdą Państwo na następnej stronie.

Będzie nam niezmiernie miło, jeżeli pomożecie Państwo nagłośnić „Dzień Dawcy Szpiku dla Agnieszki i Innych”. Im więcej osób się o tym dowie, tym więcej żyć będziemy mieli szansę razem uratować.

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:
Data: 16 marca 2013 r. (sobota)
Godziny: 9:00 -16:00
Miejsce: CenterMed
Adres: ul. Kazimierza Wielkiego 13

Niezbędne informacje:

1. Kto może zostać dawcą?

Dawcą może zostać osoba:

• pomiędzy 18 a 55 rokiem życia,
• ogólnie zdrowa
• ważąca minimum 50kg i o wskaźniku masy ciała (BMI) nie przekraczającym 40,
• przebywająca na stałe na terytorium Polski
• wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL

2. Istnieją dwa sposoby pobierania komórek macierzystych bądź szpiku do przeszczepienia.

I. Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej – w Polsce stosowane w ok. 80% pobrań do przeszczepów
• Dawca otrzymuje przez okres 5 dni wytwarzaną w organizmie substancję zbliżoną do hormonów (czynnik wzrostu). Lek ten pobudza produkcję komórek macierzystych w szpiku kostnym, które specjalną metodą można następnie pobrać bezpośrednio z krwi.
• Metoda ta znana jest na świecie od 1998 roku. Według obecnego stanu badań ryzyko wystąpienia odległych w czasie efektów ubocznych jest nieznane.
• Podczas zażywania leku wystąpić mogą grypopodobne symptomy.
• Zabieg pobrania komórek z krwi obwodowej trwa około 3-4 godzin.

II. Pobranie szpiku kostnego
• Szpik pobiera się z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy). Od znajdującego się pod narkozą dawcy pobiera ok. 5% szpiku kostnego i podaje pacjentowi.
• Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 2-3 dni.
• Po pobraniu szpiku dawca może przez kilka dni odczuwać lokalny ból, podobny jak przy stłuczeniach.
• Szpik kostny dawcy ulega kompletnej regeneracji w przeciągu 2 tygodni.

3. Pamiętaj!

Rejestracja jako potencjalny dawca jest bardzo poważną decyzją. W przypadku, gdy okaże się, że któraś z zarejestrowanych osób jest czyimś genetycznym bliźniakiem, daje tej osobie nadzieję na nowe życie. Jeżeli wtedy zrezygnuje, to odbiera komuś tę nadzieję.