„PRZEPROSINY: Jan Truś przeprasza Marka Bzdeka za to, że w dniu 15 marca 2024 r. podczas konferencji prasowej przekazał nieprawdziwe informacje, co do kwoty wydatkowanej z budżetu Gminy Bochnia na wynagrodzenia wójta, zastępcy, skarbnika i sekretarza Gminy Bochnia, zarzucając przy tym Wójtowi Gminy Bochnia Markowi Bzdekowi rozrzutność, podczas gdy przekazane podczas konferencji dane dotyczące zarobków w/w osób obejmowały również wynagrodzenia współmałżonków zastępcy wójta oraz skarbnika, niezatrudnionych w Gminie Bochnia, czym wprowadził wyborców w błąd oraz naruszył dobra osobiste Wójta Gminy Bochnia Marka Bzdeka.”

Muzeum: poznaj Łemkowszczyznę

Na najbliższym „Spotkaniu Czwartkowym” w bocheńskim Muzeum odbędzie się wykład „Po obu stronach Karpat. Tajemnice Łemkowszczyzny polskiej i słowackiej”, który poprowadzi dr Paweł Krokosz.

Łemkowszczyzna to teren zajmujący historyczny region Galicji, Zakarpacia oraz północną części Słowacji, tym, co wyróżnia ten obszar spośród innych, są stare drewniane cerkwie.

– To właśnie cerkwie, niemi świadkowie historii, najlepiej mogłyby opowiedzieć o nierzadko tragicznych dziejach Łemkowszczyzny. A dawna Łemkowszczyzna pełna swoistego klimatu odeszła niestety na zawsze, a wraz z nią wędrowni druciarze, szklarze, maziarze. Nikt już dzisiaj nie zajmuje się wyrobem dziegciu czy drewnianych łyżek. Do przeszłości należą wielkie jarmarki, na których spotykali się Łemkowie z północy i południa gór. Jednakże ów dawny świat do końca nie zaginął. Żyją przecież ich potomkowie – czytamy we wstępie do prelekcji dr Pawła Krokosza z Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.

Kim są Łemkowie? To średniowieczni wędrowcy – pasterze, wyznania prawosławnego lub greckokatolickiego, którzy na fali migracji wołoskich dotarli aż do Karpat, tutaj się osiedlili i przez wieki trudnili hodowlą owiec, uprawą roli, rzemiosłem i handlem. Choć wielokrotnie próbowano poddać ich wynarodowieniu, zarówno polonizacji, ukrainizacji, jaki słowakizacji, Łemkowie do dziś pozostali grupą etniczną o silnej odrębności narodowej i aspiracjach, by stać się czwartym narodem wschodniosłowiańskim.

Mało kto wie, że wśród znanych Łemków jest wielu artystów i pisarzy m. in.: Bohdan Ihor Antonycz, poeta i prozaik, Nikifor Krynicki, właśc. Epifaniusz Drowniak, malarz prymitywista, Petro Murianka, poeta piszący w języku łemkowskim, Andy Warhol, malarz amerykański, syn łemkowskich emigrantów (nazwisko rodowe Warchola), Mirosław Nahacz, pisarz młodego pokolenia.

Najbliższe spotkanie odbędzie się tradycyjnie w czwartek (7 maja) w Sali Portretowej Muzeum godz. 17.30.