Nagroda im. Orkana dla Adama Migdała

Adam Migdał – ludowy artysta z Brzeźnicy został jednym z laureatów tegorocznej Nagrody im. Władysława Orkana. Kapituła X edycji tej nagrody, promującej twórców działających na wsi i w mniejszych miejscowościach, wyróżniła Adama Migdała „za wybitne osiągnięcia w dziedzinie rzeźby ludowej oraz propagowanie kultury i sztuki Ziemi Bocheńskiej”.

Uroczysta gala z udziałem wicemarszałka Sejmu – Eugeniusza Grzeszczaka odbyła się w Bieżuniu na Mazowszu.

—————————————————————————————-

Adam Migdał jest artystą samoukiem. Urodził się w 1930 roku, a tworzyć zaczął dopiero w 1982 roku. Pierwszą figurką była wyrzeźbiona z lipowego klocka Matka Boska.

Tworzy wyłącznie w drewnie: lipie, brzozie, dębie, iwie. Wykonuje prace o tematyce religijnej: miniaturki kościółków, pasyjki, a także figurki Jezusa Frasobliwego. Oprócz nich artysta tworzy dzieła o charakterze świeckim i historycznym.

Najpierw wykonywał prace małych rozmiarów: miniaturki obiektów sakralnych i postaci. Później powstawały płaskorzeźby, które stanowią większość jego dorobku. Największym dziełem artysty z Brzeźnicy jest cykl 44 płaskorzeźb królów i książąt polskich według wzoru Jana Matejki. Został on publicznie zaprezentowany w 2003 roku w bocheńskim oddziale Krakowskiego Banku Spółdzielczego.

Trzecia grupa to rzeźby duże. Naturalnej wielkości figury władców, świętych, a także zwykłych ludzi. Wydłubane w wielkich pniach, usytuowane są w plenerze. Możemy podziwiać m.in.: Kazimierza Wielkiego, Królową Jadwigę, Władysława Jagiełłę, św. Kingę, a nawet samą postać Adama Migdała z dłutem w ręku. W 2004 roku artysta podarował Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni rzeźbę św. Mikołaja.

29 września 2005 roku spełniło się jedno z marzeń artysty, powstała jego własna galeria. Mieści się ona przy domu artysty w Brzeźnicy. Galerię odwiedzają przede wszystkim dzieci i młodzież z gminy Bochnia, miasta Bochni, ale także wycieczki z sąsiednich powiatów. Artysta poza prezentowaniem swoich dzieł, przekazuje młodym ludziom najważniejsze fakty z historii Polski, uczy ich patriotyzmu i miłości do sztuki.