W Muzeum o schronisku nad Morskim Okiem

Najbliższe spotkanie w Muzeum im. Stanisława Fischera będzie poświęcone dziejom schroniska nad Morskim Okiem w Tatrach. Gościem wieczoru w ramach cyklu „Z Bochni w świat. Ze świata do Bochni” będzie Maria Łapińska, kierownik Schroniska PTTK Morskie Oko.

Spotkanie pod hasłem „Przychodzi do nas cały świat…” rozpocznie się 22 listopada o godz. 17.30 w Sali Portretowej Muzeum.

Początki związków turystycznych bochnian z Tatrami sięgają drugiej połowy XIX wieku, kiedy znakomite wejścia na dziewicze tatrzańskie szczyty odnotował ks. Wojciech Grzegorzek, proboszcz bocheński w latach 1876-1890. Wraz z proboszczem zakopiańskim Stolarczykiem i góralskimi przewodnikami zdobył Lodową Kopę, Łomnicę, Gerlach, Lodowy i Krywań. Był jednym z pierwszych członków Towarzystwa Tatrzańskiego i jego delegatem w Bochni od 1876 roku. W Bochni urodził się Stanisław Barabasz z Bochni – pionier polskiego narciarstwa. Z księdzem Walentym Gadowskim łączą się z kolei początki Orlej Perci a w późniejszych latach założenie w Bochni oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, którego był pierwszym prezesem. Prawie w tym samym czasie, co ks. Gadowski, podążał w Tatry Ludwik Stasiak – znany bocheński malarz, literat i kierownik artystyczny Wydawnictwa Dzieł Sztuki „Stella” – w poszukiwaniu motywów na pocztówki, cieszące się w tamtych czasach nieprawdopodobnym powodzeniem. Wydał ich w latach 1908-1914 kilkadziesiąt w cennej serii tatrzańskiej. Wiele pięknych obrazów przedstawiających tatrzańskie uroki pozostawił po sobie inny twórca bocheński, Józef Mularczyk (1916-2009) – czytamy w zaproszeniu na spotkanie.

———————————————————————————————–

Maria Łapińska – z urodzenia bochnianka, od blisko czterdziestu lat związana jest ze schroniskiem nad Morskim Okiem a od 1995 roku kieruje tym niezwykłym obiektem. To spory szmat czasu, aby opowiedzieć o tym, jacy goście wędrując po Tatrach przekroczyli i wciąż przekraczają próg tego niezwykłego miejsca.